Wszyscy wyjeżdżają z Brisbane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wszyscy wyjeżdżają z Brisbane
All My Friends Are Leaving Brisbane
Gatunek komedia romantyczna
Rok produkcji 2007
Data premiery październik 2007
Kraj produkcji  Australia
Język angielski
Czas trwania 76 min
Reżyseria Louise Alston
Scenariusz Stephen Vagg
Główne role Charlotte Gregg
Matt Zeremes
Muzyka Caitlin Yeo
Zdjęcia Judd Overton
Scenografia Hayley Egan
Montaż Nicola Scarrott

Wszyscy wyjeżdżają z Brisbane (All My Friends Are Leaving Brisbane) – australijska komedia romantyczna z 2007 roku w reżyserii Louise Alston. Stanowi ekranizację sztuki teatralnej pod tym samym tytułem, napisanej przez Stephena Vagga dla teatru uniwersyteckiego na University of Queensland w Brisbane. Adaptacji na ekran dokonał sam autor.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Anthea jest młodą prawniczką żyjącą w Brisbane, stolicy australijskiego stanu Queensland. Większość jej znajomych ucieka z miasta, przede wszystkim do Londynu lub Sydney. Anthea poważnie zastanawia się nad własnym wyjazdem. Równocześnie przeżywa poważne kłopoty sercowe. Do Brisbane przyjeżdża jej dawna miłość Jake, ale jednocześnie Anthea odkrywa w sobie uczucie do Michaela, który od lat jest jej najlepszym przyjacielem i życiowym doradcą, jednak wcześniej nie myślała o nim w kontekście związku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Produkcja i dystrybucja[edytuj | edytuj kod]

Film powstał jako produkcja niezależna o łącznym budżecie ok. 42 tysięcy dolarów australijskich. W jego realizacji wzięli udział niemal wyłącznie aktorzy i inni twórcy związani z Brisbane, w szczególności ze środowiskiem tamtejszego teatru. Zdjęcia trwały trzy tygodnie i zostały zrealizowane w styczniu 2006 roku, w środku australijskiego lata. Dopiero po zakończeniu głównego okresu zdjęciowego film uzyskał dofinansowanie Australian Film Commission (pełniącej w australijskiej kinematografii rolę zbliżoną do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), co umożliwiło profesjonalną postprodukcję.

W kinach film pokazywany był tylko w Australii, gdzie jego premiera odbyła się w październiku 2007, podczas festiwalu filmowego w Brisbane. W Europie pojawił się wyłącznie w telewizji. Prawa do jego premierowej emisji w Polsce nabyła telewizja HBO, która zaprezentowała go w 2009 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]