Wszystko, co kocham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wszystko co kocham
Gatunek

obyczajowy

Rok produkcji

2009

Data premiery

15 stycznia 2010

Język

polski

Czas trwania

100 minut

Reżyseria

Jacek Borcuch

Scenariusz

Jacek Borcuch

Główne role

Olga Frycz
Mateusz Kościukiewicz
Anna Radwan
Jakub Gierszał

Muzyka

Daniel Bloom

Zdjęcia

Michał Englert

Montaż

Agnieszka Glińska
Krzysztof Szpetmański

Produkcja

Renata Czarnkowska-Listoś
Jan Dworak
Kamila Polit

Dystrybucja

ITI Cinema

Wszystko co kocham – polski film obyczajowy z 2009 roku w reżyserii Jacka Borcucha, nakręcony na podstawie autorskiego scenariusza.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu dzieje się na początku lat 80. XX wieku. Tytuł filmu stanowi jednocześnie nazwę zespołu muzycznego głównych bohaterów: WCK (Wszystko, Co Kocham). Film ukazuje specyfikę życia ówczesnych nastolatków, ich problemy i radości. Bohaterami filmu są licealiści, mieszkający na wybrzeżu, który założyli zespół punkrockowy. Wokalistą zespołu jest Janek (syn oficera marynarki), który zakochuje się w Basi; jednak ich miłość napotyka na przeszkody, wynikające z pozycji społeczno-politycznej, zajmowanej przez ich rodziców. W filmie ukazana została realna sytuacja, wynikająca z wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku. Ojciec z Jankiem odwiedzają umierającą babcię (ukazane jest uczucie przyjaźni ojca i syna). Ojciec pomaga Jankowi załatwić zgodę na koncert zespołu na szkolnej zabawie, jednak wojskowy komisarz przechwytuje kasetę z nagraniem. W dniu zaplanowanego koncertu komisarz odwołuje wydarzenie z powodu „nieocenzurowania utworów”, jednak gdy młodzieżowa publiczność zaczyna skandować „Solidarność, Solidarność”, chłopcy łamią zakaz i dają koncert (piosenka o wolności, wymierzona demonstracyjnie w system władzy PRL). W wyniku tego ojciec i matka Janka tracą pracę; podejmują decyzję o wyjeździe na wieś. Janek wyskakuje z mieszkania z kijem hokejowym i demoluje nadjeżdżający samochód komisarza LWP[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

7 września 2010 roku komisja powołana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego pod przewodnictwem Agnieszki Holland ogłosiła, iż film jest polskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2011 roku; film jednak nie dostał się do ścisłej czołówki nominowanych utworów filmowych.

18 listopada 2010 roku film został wydany na formacie DVD wraz z filmami: Historia polskiego rocka i Beats of Freedom[2].

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Wszystko, co kocham
Wykonawca ścieżki dźwiękowej
Daniel Bloom
Wydany

1 lutego 2010

Gatunek

muzyka filmowa

Wydawnictwo

Domestic Audio/Warner Music Poland

Oceny
  • Soundtracks.pl 4/5 gwiazdek[3]

Wszystko, co kocham – muzykę do filmu, w wykonaniu pianisty Leszka Możdżera skomponował Daniel Bloom. Na płycie znalazły się ponadto dwie piosenki zespołu Dezerter, a także cztery piosenki punkrockowego zespołu z MiastkaWC (skrót od Wyidealizowana Ciemność): „Bez sensu”, „Łazienka”, „Dobranoc dla wybranych” oraz „Nie chcę jeszcze umierać”[4] specjalnie na potrzeby filmu wykonane przez jego bohaterów (zespół WCK). Wydawnictwo ukazało się 1 lutego 2010 roku nakładem wytwórni muzycznej Domestic Audio/Warner Music Poland[5].

Nagrania dotarły do 30. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS[6].

Lista utworów
  1. „Ten Czas”
  2. „Janek i Baśka”
  3. „Wszystko Co Kocham”
  4. „Idę spać”
  5. „Wiropłat”
  6. „Zima 1981”
  7. „Niezłomni”
  8. „Hel LO”
  9. „Wiosna”
  1. „Ku wolności”
  2. „1982”
  3. WCK – „Dobranoc dla wybranych”
  4. WCK – „Nie chce jeszcze umierać”
  5. WCK – „Bez sensu”
  6. WCK – „Łazienka”
  7. Dezerter – „Plakat” (Live Jarocin '84)
  8. Dezerter – „Ku przyszłości” (Live Jarocin '84)

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Wszystko, co kocham był przeważnie pozytywnie przyjęty przez polskich krytyków. Janusz Wróblewski z „Polityki” doceniał „bezpretensjonalność reżysera, przedstawiającego na ekranie kawałek własnego życiorysu, a zarazem fragment pokoleniowego doświadczenia dzieci Solidarności: narodziny pierwszego uczucia, gorycz miłosnego zawodu, szczeniacką walkę przeciwko systemowi”[7]. Dagmara Romanowska na łamach Onetu komentowała, iż „z ekranu wieje świeżością i energią. Borcuch posiada umiejętność szalenie rzadką w środowisku reżyserów – jak nikt inny potrafi obserwować i być konsekwentnym”[8]. Krzysztof Kwiatkowski z „Kina” twierdził wprawdzie, że Wszystko, co kocham „chwilami razi naiwnością”, lecz zarazem przyznał, że „jest w tym filmie coś urzekającego – czystość, z której tak szybko się wyrasta, pasja poznawania świata i młodzieńczy idealizm”[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Opis fabuły filmu „Wszystko co kocham”.
  2. Katalog produktów - Zew wolności 3DVD. filmweb.pl. [dostęp 2012-06-04]. (pol.).
  3. Adam Krysiński: Wszystko co kocham - Ścieżka Dźwiękowa. soundtracks.pl. [dostęp 2015-03-31]. (pol.).
  4. Punkowe piosenki zespołu WC z Miastka w filmie „Wszystko co kocham” (wideo). gp24.pl, 2010-01-14. [dostęp 2016-04-28]. (pol.).
  5. Wszystko co kocham - Ścieżka Dźwiękowa. warnermusic.pl. [dostęp 2015-03-31]. (pol.).
  6. OLiS - sprzedaż w okresie 15.02.2010 - 21.02.2010. olis.onyx.pl. [dostęp 2015-03-31]. (pol.).
  7. Janusz Wróblewski, Recenzja filmu: "Wszystko, co kocham", reż. Jacek Borcuch [online], www.polityka.pl, 2010 [dostęp 2020-08-21] (pol.).
  8. Dagmara Romanowska, "Wszystko, co kocham": film, którego nie wolno pominąć [online], Onet Kultura, 14 października 2009 [dostęp 2020-08-21] (pol.).
  9. Krzysztof Kwiatkowski, Wszystko co kocham [online], Kino, 24 października 2010 [dostęp 2020-08-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]