Wtelno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wtelno
Kościół pw. św. Michała Archanioła
Kościół pw. św. Michała Archanioła
Państwo  Polska
Województwo kujawsko-pomorskie
Powiat bydgoski
Gmina Koronowo
Liczba ludności (2006) 860
Strefa numeracyjna (+48) 52
Kod pocztowy 86-011
Tablice rejestracyjne CBY
SIMC 0089388
Położenie na mapie gminy Koronowo
Mapa lokalizacyjna gminy Koronowo
Wtelno
Wtelno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wtelno
Wtelno
Ziemia 53°14′28″N 17°54′00″E/53,241111 17,900000
Strona internetowa miejscowości

Wtelnowieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Koronowo, na północ od zachodnich dzielnic Bydgoszczy.

Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Wtelno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Miejscowość jest siedzibą parafii św. Michała Archanioła. W strukturze kościoła rzymskokatolickiego parafia należy do metropolii gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej, dekanatu Białe Błota.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

We wsi stoi murowany, barokowy kościół pw. św. Michała Archanioła zbudowany w latach 1785-1787, powiększony w 1863 r. o neobarokową wieżę. Do nawy przylega krótkie prezbiterium i dwie kaplice pełniące funkcję transeptu. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVIII w. Na otaczającym kościół cmentarzu znajduje się modernistyczny nagrobek Leona Wyczółkowskiego.

Nagrobek Leona Wyczółkowskiego


Turystyka[edytuj | edytuj kod]

  • Przez Tryszczyn przebiega pieszy szlak turystyczny żółty szlak żółty im. Leona Wyczółkowskiego: Bydgoszcz Osowa Góra – sanatorium w Smukale – Smukała – Janowo – Wtelno – GościeradzSamociążek – Wilcze Gardło – Nowy Jasiniec – Wymysłowo – Wielonek – Sokole Kuźnica – Pruszcz (69 km)
  • Przez miejscowość prowadzi Międzynarodowa Trasa Rowerowa R-1, która na odcinku podbydgoskim przebiega na trasie: Salno – Wtelno – Bydgoszcz Janowo – Bożenkowo – SamociążekKoronowoSerockŚwiecie

Sport[edytuj | edytuj kod]

Wtelno posiada także własny klub piłkarski, pod nazwą Wteleński Klub Sportowy Olimpia Wtelno, która aktualnie występuje w B klasie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]