Wu Jinglian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Wu.

Wu Jinglian (吴敬琏; ur. 24 stycznia 1930 r.) to jeden z najbardziej znanych chińskich ekonomistów, specjalizujący się przede wszystkim w polityce gospodarczej i jej zastosowaniu do chińskich reform gospodarczych. Znany ze swojego bardzo silnego przekonania o tym, że socjalizm jest kompatybliny z ustrojem rynkowym, nazywany jest przez część chińskich mediów "Rynkowy Wu" (Wu Shichang – 吴市场).

Obecnie Wu zajmuje szereg prestiżowych stanowisk, z czego najważniejsze to: Profesor Ekonomii na Chińsko-Europejskiej Międzynarodowej Szkole Biznesu oraz Chińskiej Akademii Nauk, starszy naukowiec w Centrum Badań nad Rozwojem Rady Państwa ChRL (odpowiednik rządu) oraz członek Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin.

Wu ukończył ekonomię na Uniwersytecie Fudan w 1954 roku. W swojej karierze naukowej był profesorem wizytującym w wielu chińskich uniwersytetach, a także na Yale, w MIT, Duke, Stanfordzie i Oxfordzie.

W trakcie rewolucji kulturalnej w Chinach, Wu był częstym celem ataków za opowiadanie się za "prawami burżuazji", co w tym przypadku oznaczało popieranie idei "kompensacji pieniężnej w zależności od wykonanej pracy". W związku z tym był zmuszony do publicznego wyrzeczenia się i krytyki swojego profesora Sun Yefang, za co potem wyraził swoje ubolewanie. Wyraził też swoje ubolewanie nad losem innej ofiary prześladowań politycznych, Gu Zhun, którego idee rewizji koncepcji marksistowskich w kierunku rynkowym były wielkim źródłem inspiracji dla Wu.

Wu był wielkim adwokatem "otwarcia" Chin i jej wstąpienia do Światowej Organizacji Handlu (WTO), ale był przerażony skutkami ubocznymi szybkiego wzrostu – korupcji, nierównej dystrybucji dóbr i zmierzania ekonomii Chin do modeli kapitalistycznych. W ostatnich 10 latach, wraz z kilkoma innymi znanymi intelektualistami (m.in. Qin Hui i He Qinglian) próbował doprowadzić do większej debaty na temat sprawiedliwości społecznej w nowej gospodarce Chin.

Pod koniec sierpnia 2008 pojawiły się doniesienia, opublikowane też przez jedną z agencji prasowych, że Wu został aresztowany przez chińską bezpiekę pod zarzutem szpiegostwa dla Stanów Zjednoczonych. Kilka dni później jedna z gazet odnalazła Wu na wolności, ale ten odmówił wszelkich komentarzy w tej sprawie. Z forów i blogów wiadomości na ten temat zaczęły znikać (czasem nosząc ślady automatycznych usunięć), ale ostatecznie nie pojawiło się żadne stanowcze dementi[1][2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]