Wulkan (Hawr)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wulkan (fr. le Volcan) – instytucja kultury w Hawrze (Francja, Górna Normandia). Wybudowany przez Oscara Niemeyera w 1961, jako dom kultury. Obecnie mieści kino, teatr, studia nagrań i inne instytucje kulturalne. Z uwagi na wygląd żartobliwie nazywany kubkiem jogurtu. Jest to jedna z pięciu największych scen narodowych pod względem sprzedaży biletów, ilości personelu i przyznawanych środków. Mieści się na Promenadzie Oscara Niemeyera (dawniej Place Gambetta).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wulkan był pierwszym państwowym domem kultury we Francji. Otworzył go 24 czerwca 1961 ówczesny lewicowy minister kultury André Malraux. W 1990 roku dom kultury zyskał nowego dyrektora - Alain'a Milianti, który wypracował mu wysoką pozycję na mapie kulturalnej Francji.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Obiekt składa się z dwóch żelbetowych ściętych stożków, stojących na dużym, betonowym placu. Oba malowane są na biało, nietynkowane. Projekt dopracowany jest do najdrobniejszych szczegółów (chodniki, zieleń, ławki). Tło stanowi tzw. centre-ville reconstruit, czyli zrekonstruowane po bombardowaniu w 1944 centrum miasta, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2005.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.levolcan.com - strona oficjalna