Wulkan (film 2011)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wulkan
Eldfjall
Gatunek dramat[1]
Rok produkcji 2011
Data premiery 13 maja 2011[2]
Kraj produkcji  Islandia  Dania
Język islandzki
Reżyseria Rúnar Rúnarsson
Scenariusz Rúnar Rúnarsson
Muzyka Kjartan Sveinsson
Zdjęcia Sophia Olsson
Wytwórnia Fine & Mellow Productions, Zik Zak Kvikmyndir

Wulkan (Eldfjall) – islandzki dramat filmowy z 2011 roku w reżyserii Rúnara Rúnarssona. Film był nominowany do nagrody Edda w 14 kategoriach i wygrał ją w 5 kategoriach[1].

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film przedstawia problematykę eutanazji. Głównym bohaterem filmu jest Hannes, odchodzący na emeryturę po 37 latach pracy w szkole na stanowisku woźnego. Jest on przedstawiony jako człowiek zgorzkniały, który ciągle nie może pogodzić się z tym, że po wybuchu wulkanu Eldfell i opuszczeniu wyspy musiał zmienić tryb swojego życia z rybackiego na mieszczański. Po udarze mózgu jego żony zmienia swoje surowe nastawienie wobec rodziny i nawiązuje z nią bliższe relacje. Zabiera żonę ze szpitala i wykonuje przy niej prace pielęgniarskie, w końcu uśmierca ją, nie potrafiąc złagodzić jej cierpień[3].

Problem konfliktu pokoleń[edytuj | edytuj kod]

Tytułowy wulkan odnosi się nie tylko do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, ale również do introwertycznego charakteru głównego bohatera, którego stać na gorące uczucia. W szerszym ujęciu zamknięcie się na ciepłe relacje z rodziną interpretować można jako konsekwencje zerwania z tradycyjnym życiem i niechęć do nowoczesności. Z kolei pogodzenie się z nią i tworząca się więź Hannesa z wnukiem to zamknięcie uwypuklanego w islandzkiej kinematografii antagonizmu między bliską starszemu pokoleniu wsią i związanym z młodością nowoczesnym miastem. Sposób ukazania kolei losu jest odarty z poetyckości w kierunku eksponowania fizjologii starości i śmierci[3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Źródła:[1][2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Wulkan w bazie IMDb (ang.)
  2. a b Wulkan w bazie Filmweb
  3. a b Sebastian Jakub Konefał: Kino Islandii. Tradycja i ponowoczesność. Gdańsk: Wydawnictwo w Podwórku, 2016, s. 103-104, 131-133. ISBN 978-83-64134-14-2.