Wuppertaler Schwebebahn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wuppertaler Schwebebahn
Wuppertaler Schwebebahn
Wuppertaler Schwebebahn
Dane ogólne
Lokalizacja Wuppertal
Rodzaj transportu podwieszona kolej jednoszynowa; kolej miejska
Data uruchomienia 1903
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
13,3 km
Liczba linii 1
Liczba pojazdów 16 (dzień); 21 (szczyt); 6 (noc)[1]
Liczba stacji 20
Inne informacje
Właściciel Wuppertaler Stadtwerke (WSW)
Strona internetowa

Wuppertaler Schwebebahn – zainstalowana i działająca w Wuppertalu najdłuższa na świecie linia kolei podwieszanej. Łączy dzielnice Oberbarmen/Barmen i Vohwinkel przez Elberfeld; stanowi element publicznego transportu miejskiego. Technicznie jest to kolej jednoszynowa, dwutorowa (szyny kolejki oddalone są od siebie o 4 m), z wagonikiem podwieszonym pod szyną. Dopuszczalne kołysanie wagonika w czasie jazdy wynosi 15 stopni. Całkowita długość trasy wynosi 13,3 kilometra (z czego 10 km nad rzeką na wysokości 12 m od lustra wody; na pozostałych odcinkach szyna powieszona jest 8 m nad powierzchnią gruntu). Zaprojektowana została przez Eugena Langena, konstruktora Schwebebahn Dresden w Dreźnie. Pierwszy odcinek (Kluse – ZOO) otwarto 1 marca 1901, 24 maja tego roku odcinek zachodni do Vohwinkel, a 27 czerwca 1901 wraz z oddaniem do użytku odcinka wschodniego (do Oberbarmen) budowa linii została ukończona. W okresie budowy niemiecki cesarz Wilhelm II odbył próbną jazdę już dnia 24 października 1900.

Hala wagonowa znajduje się w Vohwinkel. Tabor stanowi 27 wagonów z początku lat 70. XX wieku na 200 pasażerów każdy oraz wagon cesarski z 1900 (Kaiserwagen), którym podróżował Wilhelm II. Wagony napędzane są 4 silnikami o mocy 45 kW każdy, które zapewniają możliwość jazdy z maksymalną prędkością 60 km/h.

Wuppertal Friedrich-Engels-Allee 0008.jpg

21 lipca 1950 doszło do niezwykłego wypadku. Dyrekcja cyrku Althoff wysłała w celach reklamowych młodego słonia „Tuffi” w podróż między przystankami „Rathausbrücke” i „Adlerbrücke”. Zdenerwowany słoń wybił ściankę wagonu i znalazł się lekko ranny w rzece Wupper. Wydarzenie upamiętnia wizerunek młodego słonia na ścianie domu w pobliżu rzeki.

Jedyny wypadek ze skutkiem śmiertelnym wydarzył się 12 kwietnia 1999 o godzinie 5:45. Pociąg najechał z prędkością 50 km/godz na pozostawiony na szynie przez remontujących robotników metalowy element (tzw. pazur). Jeden wagon wyskoczył z szyn i spadł z wysokości 8 m do rzeki Wupper. Zginęło 5 pasażerów, 47 zostało ciężko rannych.

Kolej przewozi dziennie około 75 tys.pasażerów, 23 mln rocznie (2003), od roku 1903 ponad 2 mld.

Po zerwaniu szyny prowadzącej prąd w dniu 28.11.2018 roku kolejka nie kursuje do odwołania. Szyna spadła z konstrukcji nośnej kolejki na ziemię zrywając się na odciku ok 350 m, przygniatając samochód. Wciąż trwają prace nad wdrożeniem technologii,która uniemożliwi powtórzenie się tego typu incydentu w przyszłości. Pierwszy prawdopodobny termin przywrócenia ruchu to połowa 2019 roku. I to są optymistyczne założenia. Wg tych bardziej pesymistycznych, przerwa może potrwać znacznie dłużej. Nieznana tez jest przyszłość taboru starszej generacji obsługującej Schwebebahn.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wuppertaler Schwebebahn: Figures and data (ang.). Wuppertaler Schwebebahn. [dostęp 2011-04-27].
WSW GTW Generation 15 podczas postoju na stacji Hammerstein.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]