Wyświetlacz siedmiosegmentowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyświetlacz siedmiosegmentowy
Seven segment display-animated.gif
Cyfry i litery pokazywane przez wyświetlacz siedmiosegmentowy
Typ element elektroniczny aktywny
Zasada działania elektroluminescencja
Wynalazca Carl Kinsley
Rok wynalezienia 1903
Układ wyprowadzeń wspólna katoda i anody
lub wspólna anoda i katody
Mechaniczne wyświetlacze siedmiosegmentowe na stacjach kolejowych.
Oznaczenie segmentów wyświetlacza

Wyświetlacz siedmiosegmentowy (SSD) lub wskaźnik siedmiosegmentowy - wyświetlacz składający się z siedmiu segmentów, przeznaczony jest do wyświetlania cyfr dziesiętnych, wiele modeli ma też ósmy segment będący kropką. Na wyświetlaczu możliwe jest też wyświetlanie niektórych liter, a także umownych znaków, co jest używane do prezentacji różnych informacji. Wyświetlacze mają wyprowadzenia sterujące oddzielnie każdym segmentem.

Wyświetlacze siedmiosegmentowe mogą być wykonane w różnych technologiach – najczęściej jest to zestaw oddzielnych diod LED, buduje się też urządzenia mechaniczne – zespół klapek w kolorze tła przysłaniających kontrastowe kreski (ang. Vane displays) – zaletą układów mechanicznych jest możliwość prezentacji cyfr bez zasilania (niektóre wykonania).

Siedmiosegmentowe wyświetlacze są szeroko stosowane w zegarach cyfrowych, licznikach elektronicznych, wyświetlających informacje liczbowe.

Koncepcja i struktura wizualna[edytuj | edytuj kod]

Siedem elementów wyświetlacza można podświetlić w różnych kombinacjach, aby przedstawić cyfry arabskie. Często siedem segmentów jest ułożonych ukośnie, co ułatwia czytelność. W większości zastosowań siedem segmentów ma prawie jednolity kształt i rozmiar (zwykle wydłużone sześciokąty, chociaż można również użyć trapezów i prostokątów), chociaż w przypadku maszyn dodających pionowe segmenty są dłuższe i dziwaczniej kształtowane na koniec w celu dalszego zwiększenia czytelności.

Cyfry 6 i 9 mogą być reprezentowane przez dwa rożne glify na wyświetlaczach siedmiosegmentowych z lub bez "ogona". Cyfra 7 ma również dwie wersje, z lub bez segmentu F.

Wyświetlacz: 7-, 9-, 14- i 16-segmentowy

Rozwinięciem koncepcji układu są wyświetlacze dziewięciosegmentowe, czternastosegmentowe i szesnastosegmentowe.

Implementacje[edytuj | edytuj kod]

Siedmiosegmentowe wyświetlacze mogą wykorzystywać wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD), diodę elektroluminescencyjną (LED) dla każdego segmentu lub inne techniki generowania lub kontrolowania światła, takie jak wyładowanie gazu na zimno katodowej (Panaplex), fluorescencja próżniowa, żarowe włókna żarowe (Numitron) i inne. W przypadku totemów cenowych na benzynę i innych dużych znaków nadal powszechnie stosuje się wskaźniki łopatkowe składające się z odbijanych elektromagnetycznie segmentów odbijających światło (lub "łopatek"). Alternatywą dla 7-segmentowego wyświetlacza w latach pięćdziesiątych do lat siedemdziesiątych była zimna katoda, nei-lampowa lampa nixie . Począwszy od 1970 roku, RCA sprzedał urządzenie wyświetlające znane jako Numitron, które wykorzystywało żarowe żarniki ułożone w siedmiosegmentowy wyświetlacz.

Kodowanie[edytuj | edytuj kod]

Jeden bajt może kodować stan wyświetlacza siedmiosegmentowego z kropką. Podłączenie poszczególnych segmentów do bitów jest dowolne, ale standardem jest kodowanie gfedcba rzadziej abcdefg- dla wyświetlacza ze wspólną katodą stan wysoki (1) wywołuje świecenie segmentu, a stan niski (0) jego zgaszenie, w wyświetlaczach ze wspólną anodą odwrotnie. Produkowane są układy scalone przeznaczone do sterowania wyświetlaczami w tym i zawierające konwertery 4-bitowego kodu BCD na kody wyświetlacza siedmiosegmentowego[1].

Wszystkie (128) stany wyświetlacza siedmiosegmentowego

Układ 7 niezależnych segmentów umożliwia wyświetlenie 128 symboli. Tabela przedstawia kodowanie cyfr od 0 do F:

Cyfra gfedcba abcdefg a b c d e f g
0 0×3F 0×7E wył
1 0×06 0×30 wył wył wył wył wył
2 0×5B 0×6D wył wył
3 0×4F 0×79 wył wył
4 0×66 0×33 wył wył wył
5 0×6D 0×5B wył wył
6 0×7D 0×5F wył
7 0×07 0×70 wył wył wył wył
8 0×7F 0×7F
9 0×6F 0×7B wył
A 0×77 0×77 wył
b 0×7C 0×1F wył wył
C 0×39 0×4E wył wył wył
d 0×5E 0×3D wył wył
E 0×79 0×4F wył wył
F 0×71 0×47 wył wył wył


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dokumentacja układu HEF4543B. [dostęp 2010-02-02].