Wyżeł niemiecki ostrowłosy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyżeł niemiecki ostrowłosy
ilustracja
Inne nazwy

Deutsch Stichelhaar

Kraj patronacki

Niemcy

Kraj pochodzenia

Niemcy[1]

Wymiary
Wysokość

60 – 66 cm

Masa

ok. 30 kg

Klasyfikacja
FCI

Grupa VII, Sekcja 1.1,
numer wzorca 232

Wyżeł niemiecki ostrowłosy jest to jedna z ras psów należąca do grupy wyżłów, zaklasyfikowana do sekcji wyżłów kontynentalnych, w podsekcji psów w typie gończego. Podlega próbom pracy[1].

Charakterystyka ogólna[edytuj | edytuj kod]

Jedną z najstarszych ras wyżłów ostrowłosych wyhodowanych w Niemczech jest niemiecki wyżeł ostrowłosy, choć do niedawna istniała tendencja mieszania ras wyżłów niemieckich, co powodowało problemy dla specjalistów z identyfikacją danego typu. W końcu XIX wieku hodowcy niemieccy czynili starania, by wyhodować psa, który wystawianie zwierzyny łączyłby z aportowaniem i pracą w wodzie. Krzyżowano więc pointery z pudlami i nieznanym już obecnie jagdpudlem. W pierwszym pokoleniu tych krzyżowań uzyskano osobniki zadowalające, jednak drugie pokolenie nie posiadało pożądanych cech.

Umaszczenie u tej rasy może być brązowobiałe lub szarobrązowe, moręgowe z mniejszymi lub większymi, ciemnobrązowymi łatami. Oczy mają barwę brązową

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 297.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Psy" – J. Dobroruka, Wydawnictwo "Delta"
  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.