Akademia WSB

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Akademia WSB
WSB University
Ilustracja
Budynek Akademii WSB przy ul. Cieplaka w Dąbrowie Górniczej
Dewiza

Kształcimy liderów!

Data założenia

1995

Typ

akademicka

Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Adres

ul. Zygmunta Cieplaka 1c
41-300 Dąbrowa Górnicza

Rektor

dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB

Położenie na mapie Dąbrowy Górniczej
Mapa konturowa Dąbrowy Górniczej, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Akademia WSB”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Akademia WSB”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Akademia WSB”
Ziemia50°19′43″N 19°11′26″E/50,328611 19,190556
Strona internetowa

Akademia WSB - WSB University (do 15 kwietnia 2018 r. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej[1]) – akademicka uczelnia wyższa powstała w 1995 roku[2], specjalizuje się w naukach ekonomicznych, społecznych, humanistycznych, technicznych i naukach o zdrowiu.

Uczelnia prowadzi kształcenie w 5 lokalizacjach (w siedzibie w Dąbrowie Górniczej oraz w Wydziałach Zamiejscowych w Cieszynie, Żywcu, Olkuszu i Krakowie) na 23 kierunkach studiów[3] I stopnia i II stopnia, jednolitych studiach magisterskich, prowadzi studia dualne, realizuje studia Executive MBA oraz Master of Business Administration MBA (partner kierunku: EY Academy of Business), studia podyplomowe (oferta ponad 100 kierunków studiów podyplomowych)[4][5], prowadzi szkołę doktorską oraz seminaria doktorskie[6].

Akademia WSB posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego oraz stopnia doktora w 4 dyscyplinach naukowych[7]: nauki o zarządzaniu i jakości, pedagogika[8], nauki o bezpieczeństwie oraz inżynieria lądowa, geodezja i transport[9].

Jedna z 30 polskich jednostek naukowych finansowanych ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”[10].

W Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 – Akademia WSB zajęła 3. miejsce w Polsce w Rankingu Uczelni Niepublicznych 2022[11].

W Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2022 – Akademia WSB znalazła się na 32. miejscu w Polsce wśród wszystkich Uczelni publicznych i niepublicznych posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora[11].

W Rankingu Programów MBA Perspektywy 2021 – Akademia WSB zajęła 13. miejsce, trafiając tym samym do „Złotej Piętnastki”. W kategorii „Jakość kadry” uzyskała 4. miejsce za program Executive MBA[12].

Akademia WSB posiada międzynarodowe akredytacje oraz członkostwa[13]: CEEMAN IQA – w obszarze edukacji menedżerskiej przyznaną przez International Association for Management Development in Dynamic Societies CEEMAN[14], dwie akredytacje EUR-ACE label[15][16] dla studiów I stopnia na kierunku informatyka oraz dla studiów I i II stopnia na kierunku Transport, przyznaną przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych (KAUT)[17], Excellence in Research (LOGO HR) przyznawane jest przez Komisję Europejską[13], które na celu zwiększanie atrakcyjności warunków pracy i rozwoju kariery naukowców w Unii Europejskiej[18], członkostwo w The European University Association (EUA)[19], a także członkostwo w międzynarodowym stowarzyszeniu European Foundation for Management Development (EFMD)(inne języki)[20], które promuje i wzmacnia doskonałość w rozwoju zarządzania[21].

Władze uczelni[edytuj | edytuj kod]

Stan na styczeń 2023[22]:

Kierunki studiów[edytuj | edytuj kod]

Według stanu na styczeń 2023 uczelnia prowadziła kształcenie na 23 kierunkach studiów I stopnia i II stopnia, jednolitych studiach magisterskich[23], prowadzi studia dualne, realizuje studia Executive MBA oraz Master of Business Administration MBA (partner kierunku: EY Academy of Business)[24], studia podyplomowe, prowadzi szkołę doktorską oraz seminaria doktorskie w 5 lokalizacjach (w siedzibie w Dąbrowie Górniczej oraz w Wydziałach Zamiejscowych w Cieszynie, Żywcu, Olkuszu i Krakowie)[25].

Hol główny budynku Akademi WSB w Dąbrowie Górniczej.
Hol główny budynku Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej

Studia pierwszego stopnia – licencjackie i inżynierskie na kierunkach[26][4]:

Studia jednolite magisterskie na kierunkach[4]:

Studia drugiego stopnia – magisterskie uzupełniające na kierunkach[27][4]:

Studia w języku angielskim na kierunkach:

Studia w języku rosyjskim na kierunku:

Szkoła doktorska i seminaria doktorskie w dyscyplinach:

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • 2022.11.20 - Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji dla Akademia WSB[28]
 • 2022.06.07 - Biblioteka Akademicka im. prof. J. Altkorna AWSB decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego włączona do Ogólnokrajowej Sieci Bibliotecznej[29]
 • 2022.04.26 - dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB - Rektor Akademii WSB z tytułem „Promotor Polski” przyznawanym przez Zarząd Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”[30]
 • 2022.01.21 - Złoty Laur im. Adama Piwowara dla dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB - Rektor Akademii WSB[31]
 • 2021.06.23 - Akademia WSB wyróżniona HR Excellence in Research[32]

Działalność studencka[edytuj | edytuj kod]

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej - 003.jpg

Koła naukowe[edytuj | edytuj kod]

 1. Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego
 2. Koło Naukowe Profesjonalnego Zarządzania
 3. Koło Naukowe Komunikacji Społecznej
 4. Koło Naukowe Grupa PoPrzezMedia
 5. Koło Naukowe „Pedagogica”
 6. Naukowe Koło „Obieżyświat”
 7. Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych
 8. Informatyczne Koło Naukowe
 9. Studenckie Koło Naukowe ITLogis
 10. Interdyscyplinarne Koło Naukowe Zarządzania Wiedzą i Informacją
 11. Koło Naukowe „Operatio”
 12. Koło Naukowe Fizjoterapii
 13. Międzynarodowe Koło Naukowe Transportu Szynowego „Interrail”
 14. Koło Naukowe „Climat Changes”
 15. Koło Naukowe „Ingeniatus”
 16. Koło Naukowe „Energia”

Samorząd[33][edytuj | edytuj kod]

W Uczelni funkcjonuje Samorząd Studencki reprezentujący społeczność studencką.

 • Przewodnicząca Samorządu Studenckiego – Justyna Haberka,
 • I Zastępca Przewodniczącego Samorządu Studenckiego – Marcelina Pilarska,
 • II Zastępca Przewodniczącego Samorządu Studenckiego – Wiktoria Kolano,
 • Skarbnik – Krzysztof Psuj,
 • Sekretarz – Justyna Iwaniak.

Akademicki Związek Sportowy[34][edytuj | edytuj kod]

Akademicki Związek Sportowy działający przy Uczelni stwarza możliwość realizacji pasji sportowych w 27 dostępnych sekcjach sportowych, zarówno w grach zespołowych, jak również sportach indywidualnych. Oprócz sportu AZS WSB zajmuje się również krzewieniem turystyki i rekreacji ruchowej w środowisku studenckim oraz wśród uczniów szkół średnich Dąbrowy Górniczej, organizując wyjazdy narciarskie, piesze wycieczki górskie, turnieje gier zespołowych oraz imprezy kulturalne. Do dyspozycji studentów pozostaje w pełni wyposażony klub fitness wraz z siłownią.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założyciel Uczelni – Zbigniew Pikiewicz, Dyrektor PPU Viton Sp. z o.o. w latach 1995–2014

Wydarzenia[35][36]:

 • Lipiec 1995: Minister Edukacji Narodowej wydał pozwolenie na utworzenie uczelni niepaństwowej pod nazwą Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej i przyznał uprawnienie do prowadzenia studiów zawodowych na kierunku zarządzanie i marketing[37].
 • 2001: WSB uzyskała uprawnienie do prowadzenia studiów magisterskich na kierunku zarządzanie i marketing.
 • 2002-2017: Został powołany Wydział Zarządzania i Informatyki Gospodarczej przekształcony następnie na Wydział Zarządzania, Informatyki i Nauk Społecznych, a następnie w Wydział Nauk Stosowanych, który uzyskał kolejne uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunkach: socjologia, informatyka (2002), ekonomia (2003), stosunki międzynarodowe (2004), pedagogika (2005), informatyka (studia magisterskie, 2006), logistyka, administracja (2009), filologia oraz studia magisterskie na kierunku pedagogika (2011), fizjoterapia, bezpieczeństwo narodowe (2012), studiów magisterskich na kierunku bezpieczeństwo narodowe (2014), studia inżynierskie i magisterskie na kierunku transport (2015), ratownictwo medyczne; finanse, rachunkowość i podatki oraz jednolite studia magisterskie na kierunku fizjoterapia (2017),
 • 2006: Uczelnia – decyzją KBN, jako jedna z trzech uczelni niepublicznych – uzyskuje kategorię naukową II.
 • 2008: Powstał Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Cieszynie, przekształcony następnie w Wydział Zamiejscowy, który uzyskał kolejne uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunkach: zarządzanie (2008), studiów inżynierskich na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji (2009), studiów magisterskich na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji (2012), informatyka (2012), bezpieczeństwo narodowe (2016), studia menedżerskie (2017).
 • 2010: Powstał Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Olkuszu przekształcony następnie w Wydział Zamiejscowy mający uprawnienie do prowadzenia studiów licencjackich na kierunku zarządzanie.
 • 2010: Powstał Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Żywcu przekształcony następnie w Wydział Zamiejscowy, uzyskujący uprawnienie do prowadzenia studiów na kierunkach zarządzanie (2010) oraz pedagogika (2013).
 • 2012: Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów przyznała Wydziałowi Zarządzania, Informatyki i Nauk Społecznych uprawnienie do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu[37].
 • 2014: Uczelnia uruchomiła Seminarium Doktorskie z zakresu nauk o zarządzaniu.
 • 2014: Powstał Wydział Zamiejscowy w Krakowie, który uzyskał uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunkach inżynieria zarządzania oraz bezpieczeństwo narodowe.
 • 2016: Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów przyznała Wydziałowi Nauk Społecznych uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu.
 • 2017: Uczelnia uruchomiła studia doktoranckie w dyscyplinie nauk o zarządzaniu[38].
 • 2017: Wydział Nauk Stosowanych otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika oraz uruchamiała seminarium doktorskie w tej dyscyplinie[38].
 • 2018: Uczelnia otrzymała status akademii i zmieniała nazwę na Akademia WSB[38].
 • 2018: Uczelnia nadała pierwszy tytuł doktora honoris causa, który otrzymał prof. Wiesław Banyś[39].
 • 2018: Uczelnia znalazła się w gronie 30 polskich jednostek naukowych finansowanych ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”[10][40].
 • 2019: uruchomienie kształcenia doktorantów w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. Doktorat wdrożeniowy[potrzebny przypis].
 • 2020: uzyskanie międzynarodowej akredytacji CEEMAN IQA – w obszarze edukacji menedżerskiej przyznanej przez International Association for Management Development in Dynamic Societies CEEMAN[14].
 • 2020: uzyskanie międzynarodowej akredytacji EUR-ACE label[15][16] dla studiów I stopnia na kierunku informatyka przyznanej przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych (KAUT)[17].
 • 2020: Uczelnia nadała tytuł doktora honoris causa, który otrzymał prof. Michał Kleiber[41].
 • 2021: Uczelnia zajmuje 3 miejsce wśród wszystkich uczelni niepublicznych w Polsce w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021[42].
 • 2021: Uczelnia staje się członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów[43] - organizacji reprezentującej ponad 800 uniwersytetów i konferencji rektorów w 48 krajach europejskich, działającej na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w Europie.
 • 2021: Uczelnia staje się członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia European Foundation for Management Development (EFMD)(inne języki)[20], które promuje i wzmacnia doskonałość w rozwoju zarządzania. Jest globalną organizacją zrzeszającą ponad 966 instytucji akademickich, biznesowych w 90 krajach.
 • 2021: Komisja Europejska przyznała Akademii WSB Excellence in Research (LOGO HR)[13].
 • 2022: Uczelnia nadała tytuł doktora honoris causa, który otrzymał prof. Krzysztof Jajuga[44].
 • 2022: Uczelnia otrzymała kategorię naukową A+ w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, kategorię naukową A w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości, kategorię naukową A w dyscyplinie pedagogika, kategorię naukową B+ w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport[45].

Doktor honoris causa Akademii WSB[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze inicjatywy WSB[edytuj | edytuj kod]

 • Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB[50][51]
 • Ogólnopolski Turniej Klas o profilu Mundurowym – od 2012
 • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Logistycznej – od 2010[52]
 • Otwarta Akademia Nauki[53]
 • Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej – jeden tydzień w marcu, raz w roku od 2003[54]
 • Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy[55]
 • Uniwersytet Młodzieżowy
 • Cieszyński Uniwersytet Dzieci
 • Uniwersytet Dziecięcy w Żywcu
 • Uniwersytet Juniora w Olkuszu
 • Europejska Szkoła Języków Obcych
 • Uniwersytet Trzeciego Wieku[55]
 • Szkoła Liderów
 • Edukator Roku
 • Centra egzaminacyjne
 • Festiwal Kreatywności
 • Akademia Umiejętności
 • Interaktywne Dni Otwarte
 • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
 • Poznaj swojego posła!
 • Akcja „Masz Głos, Masz Wybór”
 • „Mama i Tata idą na studia”

Akademia WSB podejmuje współpracę międzynarodową. Bierze udział w programie wymiany studentów Erasmus. 35 europejskich uczelni ma podpisane z Akademią WSB umowy partnerskie[56].

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Akademia WSB jest stowarzyszona w: CEEMAN, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich, Konsorcjum PROGRESS 3, Polskim Związku Pracodawców Prywatnych Edukacji zrzeszonego w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN, Stowarzyszeniu Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego, Stowarzyszeniu Biznes-Nauka-Samorząd „Pro Silesia”.

Akademia WSB jest członkiem: Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach; Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa; Komitetu Sterującego Regionalnej Strategii Innowacji przy Marszałku Województwa Śląskiego; Dąbrowskiej Rady Biznesu działającej przy Prezydencie Miasta Dąbrowa Górnicza.

Uczelnia podpisała ok. 700 umów z partnerami krajowymi: przedsiębiorstwami, instytucjami administracji publicznej, instytucjami otoczenia biznesu, uczelniami oraz ok. 280 umów z partnerami zagranicznymi. Dotyczą one współpracy w zakresie wspólnych programów i projektów, badań, wymiany doświadczeń i publikacji oraz wymiany wykładowców i studentów[57].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. O uczelni, Akademia WSB [dostęp 2018-05-07] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-07].
 2. Uczelnia – Historia – Wyższa Szkoła Biznesu. wsb.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-01)].
 3. Studia I stopnia – Akademia WSB, wsb.edu.pl [dostęp 2023-01-11] (pol.).
 4. a b c d Akademia WSB – Baza Usług Rozwojowych – PARP, uslugirozwojowe.parp.gov.pl [dostęp 2022-01-05].
 5. Studia MBA i podyplomowe – Akademia WSB, wsb.edu.pl [dostęp 2023-01-11] (pol.).
 6. Szkoła doktorska i Seminaria doktorskie – Akademia WSB, wsb.edu.pl [dostęp 2023-01-11] (pol.).
 7. Akademia WSB cyfryzuje usługi razem z PCG Academia i WEBCON, PCG Academia [dostęp 2023-01-11] (pol.).
 8. Doktorat – Studia | Akademia WSB – studia wyższe, studia podyplomowe WSB, rekrutacja.wsb.edu.pl [dostęp 2018-07-03] (pol.).
 9. Uprawnienia – Akademia WSB – e-bip.org.pl, www.e-bip.org.pl [dostęp 2023-01-11].
 10. a b Lista uczelni, które uzyskały finansowanie w ramach programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości – Ministerstwo Edukacji i Nauki – Portal Gov.pl, Ministerstwo Edukacji i Nauki [dostęp 2023-01-18] (pol.).
 11. a b Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022, ranking.perspektywy.pl [dostęp 2023-01-18] (pol.).
 12. Ranking MBA 2021, mba.perspektywy.pl [dostęp 2023-01-18].
 13. a b c Forum Akademickie – portal środowiska akademickiego i naukowego Akademia WSB 25+2 – Forum Akademickie – portal środowiska akademickiego i naukowego [dostęp 2023-01-11] (pol.).
 14. a b CEEMAN IQA Accredited Institutions, www.ceeman.org [dostęp 2021-04-14].
 15. a b Baza Usług Rozwojowych – Dostawca usług – Akademia WSB.
 16. a b WSB University | European Engineering Education Database, eurace.enaee.eu [dostęp 2022-11-29].
 17. a b Aktualne akredytacje, www.kaut.agh.edu.pl [dostęp 2021-04-14].
 18. Już 36 polskich instytucji naukowych z logo HR Excellence in Research, Nauka w Polsce [dostęp 2023-01-11] (pol.).
 19. Forum Akademickie Dwie kolejne polskie uczelnie w EUA – Forum Akademickie [dostęp 2023-01-11] (pol.).
 20. a b List of EFMD members – EFMD Global, 31 sierpnia 2019 [dostęp 2023-01-11] (ang.).
 21. Jonathan T. Scott, Zrównoważony rozwój w biznesie. Na drodze do osiągnięcia długoterminowej rentowności i konkurencyjności. Przewodnik praktyka., wyd. 2, 5 maja 2010 [dostęp 2023-01-11].
 22. Uczelnia – Kadra i struktura – Akademia WSB, wsb.edu.pl [dostęp 2021-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-14].
 23. Wyborcza.pl, katowice.wyborcza.pl [dostęp 2022-01-05].
 24. Redakcja, Akademia WSB: studia MBA dla przedsiębiorczych. Teraz w systemie online, Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto, 7 lipca 2020 [dostęp 2022-01-05] (pol.).
 25. Studia I stopnia – Akademia WSB, wsb.edu.pl [dostęp 2021-04-21] (pol.).
 26. Studia I stopnia – Akademia WSB, wsb.edu.pl [dostęp 2022-01-05] (pol.).
 27. Wyszukiwarka – Akademia WSB, wsb.edu.pl [dostęp 2022-01-05] (pol.).
 28. Akademia WSB z Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji!, dziennikmetropolii.pl [dostęp 2023-01-23] (ang.).
 29. Biblioteka Akademicka im. Prof. Jerzego Altkorna Akademii WSB włączona do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, Biblioteka Narodowa [dostęp 2023-01-23] (pol.).
 30. Wywiad z prof. Zdzisławą Dacko-Pikiewicz, rektorem Akademii WSB, terazpolska.pl [dostęp 2023-01-23] (pol.).
 31. „Złoty Laur” dla rektor Akademii WSB, Dąbrowa Górnicza [dostęp 2023-01-23].
 32. Aleksandra Jańczak, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej wyróżniona HR Excellence in Research, polishscience.pl, 2 lipca 2021 [dostęp 2023-01-23] (pol.).
 33. Samorząd studencki – Akademia WSB, wsb.edu.pl [dostęp 2023-01-11] (pol.).
 34. Aktualności – Akademia WSB, wsb.edu.pl [dostęp 2023-01-11] (pol.).
 35. Uczelnia – Historia – Wyższa Szkoła Biznesu, wsb.edu.pl [dostęp 2018-06-26] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-25] (pol.).
 36. 27 lat Akademii WSB – Akademia WSB, wsb.edu.pl [dostęp 2023-01-11] (pol.).
 37. a b Forum Akademickie – portal środowiska akademickiego i naukowego Akademia WSB 25+2 – Forum Akademickie – portal środowiska akademickiego i naukowego [dostęp 2022-11-27] (pol.).
 38. a b c Redakcja, Wyższa Szkoła Biznesu stała się Akademią WSB, Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto, 19 kwietnia 2018 [dostęp 2022-05-26] (pol.).
 39. Prof. Wiesław Banyś doktorem honoris causa Akademii WSB, Nauka w Polsce [dostęp 2023-01-26] (pol.).
 40. Nowoczesny model kształcenia Akademii WSB sprawia, że są bezkonkurencyjni ! – Panorama gospodarcza [dostęp 2023-01-26] (pol.).
 41. Doktorat honoris causa dla Profesora Michała Kleibera - Portal edukacyjny Perspektywy, perspektywy.pl [dostęp 2023-01-26] (pol.).
 42. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021, ranking.perspektywy.pl [dostęp 2023-01-26] (pol.).
 43. Forum Akademickie Dwie kolejne polskie uczelnie w EUA - Forum Akademickie [dostęp 2023-01-26] (pol.).
 44. Prof. Krzysztof Jajuga doktorem honoris causa Akademii WSB, Nauka w Polsce [dostęp 2023-01-26] (pol.).
 45. file:///C:/Users/jurbanska/Downloads/Wykaz_kategorii_naukowych_2022.pdf
 46. Uczelnia – Aktualności – Wyższa Szkoła Biznesu, wsb.edu.pl [dostęp 2018-06-26] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-26] (pol.).
 47. Prof. Wiesław Banyś doktorem honoris causa Akademii WSB, dzieje.pl [dostęp 2023-01-16] (pol.).
 48. Prof. Michał Kleiber doktorem honoris causa Akademii WSB, Nauka w Polsce [dostęp 2023-01-16] (pol.).
 49. Prof. Krzysztof Jajuga doktorem honoris causa Akademii WSB, dzieje.pl [dostęp 2023-01-16] (pol.).
 50. Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych – Akademia WSB, wsb.edu.pl [dostęp 2023-01-11] (pol.).
 51. Piotr Sobierajski, Dąbrowa Górnicza: pokazy służb mundurowych, warsztaty i neutralizacja materiałów wybuchowych. To Dzień Bezpieczeństwa w Akademii WSB, Dziennik Zachodni, 17 stycznia 2023 [dostęp 2023-01-17] (pol.).
 52. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Logistycznej w Dąbrowie | Zespół Szkół w Cieszynie, www.szkoly.cieszyn.zdz.pl [dostęp 2022-01-05].
 53. Otwarta Akademia Nauki – Akademia WSB, wsb.edu.pl [dostęp 2023-01-11] (pol.).
 54. Redakcja, XIII Festiwal Nauki WSB: atrakcje, spotkania, prezentacje [PROGRAM, FOTO], Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto, 16 marca 2017 [dostęp 2022-01-05] (pol.).
 55. a b Redakcja, Akademia WSB także w Będzinie. Studia zacznie ponad 1000 studentów FOTO, Będzin Nasze Miasto, 4 października 2019 [dostęp 2022-01-05] (pol.).
 56. Współpraca międzynarodowa – Partnerzy – Wyższa Szkoła Biznesu, www.wsb.edu.pl [dostęp 2018-07-06] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-06] (pol.).
 57. Uczelnia – Partnerzy – Wyższa Szkoła Biznesu, wsb.edu.pl [dostęp 2018-07-06] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-06] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]