Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie
Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie (dawniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie) – niepubliczna szkoła wyższa z siedzibą w Warszawie przy ul. Pandy 13 (w dzielnicy Ochota na Szczęśliwicach). Powstała decyzją Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 1993 r.
Spis treści
Historia[edytuj | edytuj kod]
W 1992 roku w gronie działaczy Towarzystwa Wiedzy Powszechnej zrodził się pomysł powołania niepublicznej szkoły wyższej. Od samego początku zakładali oni, że uczelnia będzie dostępna dla osób z niezamożnych środowisk wiejskich i małomiasteczkowych. Obszarem funkcjonowania szkoły i procesem studiów zajął się prof. dr hab. Lucjan Olszewski, sferą ekonomiczną zaś prof. dr hab. Julian Auleytner. Uczelnię tworzono regionalnie, wynikało to z terytorialnej struktury TWP posiadającej na początku lat 90. około 30 oddziałów. Część z nich chciała założyć własne szkoły wyższe o tym samym profilu kształcenia, co pierwsza z nich. Ówczesny wiceminister edukacji przychylił się do opinii, że lepiej mieć jedną dużą uczelnię z instytutami, niż sześć małych uczelni wymagających odrębnych kontroli MEN-u.
Edukacja[edytuj | edytuj kod]
Uczelnia posiada następujące wydziały:
- Wydział Nauk Społecznych w Warszawie
- Wydział Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach
- Wydział Nauk Humanistyczno-Społecznych w Olsztynie
oraz wydziały zamiejscowe:
- Wydział Zamiejscowy w Człuchowie
- Wydział Zamiejscowy w Lublinie
- Wydział Zamiejscowy w Szczecinie
Uczelnia obecnie kształci na następujących kierunkach:
- Pedagogika
- Polityka społeczna
- Praca socjalna
Szkoła posiada uprawnienia do kształcenia na poziomie studiów I stopnia – licencjackich oraz studiów II stopnia – magisterskich uzupełniających. W ofercie edukacyjnej znajdują się również studia podyplomowe oraz szkolenia otwarte i warsztaty organizowane w ramach projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Obok tradycyjnych form nauczania prowadzone są także zajęcia przy użyciu metod i technik kształcenia na odległość (KnO), przede wszystkim za pomocą platformy e-learningowej, co daje możliwość wyboru czasu i miejsca studiowania oraz indywidualnego dopasowania tempa nauki. Jest to zatem model kształcenia wolny od ograniczeń czasowych i przestrzennych. Uczelnia wdrożyła również system edukacji oparty na metodach tutoringu, mentoringu i coachingu.
Główne nurty specjalizacji Uczelni oscylują wokół pedagogiki, tematyki europejskiej polityki społecznej, aktywnej pracy socjalnej i gospodarki społecznej.
Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka posiada własne wydawnictwo, bibliotekę główną oraz biblioteki na wydziałach i w instytutach.
Władze[edytuj | edytuj kod]
- Rektor - prof. dr hab. Julian Auleytner
- Prorektor - dr hab. prof. WSP Mirosław Grewiński
- Dziekan Wydziału Nauk Społecznych w Warszawie - dr Arkadiusz Durasiewicz
- Dziekan Wydziału Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach - dr Wojciech Zając
- Dziekan Wydziału Nauk Humanistyczno-Społecznych w Olsztynie - dr Jolanta Nowosielska
- Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Lublinie - dr Maria Hawrylak
- Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Człuchowie - dr hab. prof. WSP Jerzy Jackowicz
- Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Szczecinie - dr Julitta Nowak