Przejdź do zawartości

Wyższa liga rosyjska w hokeju na lodzie mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyższa Liga
Высшaя лига
(Wysszaja Liga)
Państwo

 Rosja
oraz
 Kazachstan

Dyscyplina

hokej na lodzie

Data założenia

1992

Data rozwiązania

2010

Nowa nazwa

Wyższa Hokejowa Liga

Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca

Dinamo Nowosybirsk (1954)
CSK WWS Samara (1993)

Ostatni zwycięzca

Jugra Chanty-Mansyjsk

Najwięcej zwycięstw

7 - Sibir Nowosybirsk

Strona internetowa

Wyższa Liga (ros. Высшaя лига, transkr pol. Wysszaja Liga) – nieistniejący drugi poziom rosyjskich rozgrywek w hokeju na lodzie. Obecnie pod nazwą Wyższa Hokejowa Liga.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Do rozpadu ZSRR Wyższa Liga była najwyższą klasą rozgrywkową. Drugą klasą ligową była do tego czasu Pierwaja Liga (ros. Первая лига), zaś niżej istniała jeszcze Wtaraja Liga (ros. Вторая лига). Tenże podział został unieważniony w 1992 po powstaniu niepodległego państwa Rosja. Wówczas Wyższa Liga stała się drugą klasą rozgrywkową. Najwyższą została Superliga.

Do końca sezonu 2007/08, mistrz rozgrywek Wyższej Ligi awansował do Superligi. Zasadą było, iż triumfator Wyższej Ligi był przyjmowany do Superligi, jeśli poza sukcesem sportowym spełniał także wymagania finansowe (jeśli nie, wówczas szansę gry w KHL otrzymywał klub przegrany w finale Wyższej Ligi). Jednak w obu przypadkach degradowany był ostatni zespół w Superlidze. Jeśli żaden z finalistów nie spełniał kryteriów, wówczas awans i degradacja nie odbywały się.

Latem 2008 rozgrywki te zostały zastąpione przez rozgrywki Kontynentalnej Hokejowej Ligi (trzecim poziomem rozgrywek była Pierwaja Liga). Od tego czasu zaniechano możliwości awansu triumfatora Wyższej Ligi do KHL, a ewentualne przyjęcie klubów do KHL następuje na podstawie decyzji uznaniowej (związanej także ze stanem finansowym klubu).

W 2010 mistrzem rozgrywek WL została drużyna Jugra Chanty-Mansyjsk. W tym samym roku zakończono działalność Wyższej Ligi i w jej miejsce stworzono rozgrywki w nowej formule pod nazwą Wyższa Hokejowa Liga.

Triumfatorzy drugiej klasy rozgrywek

[edytuj | edytuj kod]
Mistrzowie Wyższej Ligi
Mistrzowie Pierwaja Liga
Zwycięzcy Klasy B, Klasy A Grupy 2

Drużyny w sezonie 2009/10

[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2009/2010 w rozgrywkach Wyższej Ligi występowało 25 klubów. Liga podzielona jest na trzy Dywizje. Do każdej przydzielone są kluby pod względem położenia geograficznego. Grupy są nierówne ilościowo - i tak w Dywizja Zachodnia oraz Wschodnia liczą po 8 drużyn, zaś Dywizja Centralna liczyła 9. Do 2007 w rozgrywkach występowały trzy kluby z Kazachstanu. Do tego czasu kluby nierosyjskie były uprawnione do gry w fazie play-off. Dopiero wraz z przyjęciem do rozgrywek klubu Sokił Kijów w sezonie 2007/08, zezwolono klubom nierosyjskim na grę w play-off, a tym samym dano możliwość walki o awans do Superligi. W sezonie 2008/09 w lidze występowały dwie drużyny kazachskie, zaś od 2009/10 już tylko jedna - Kazcynk-Torpedo.

Dywizja Zachodnia

Dywizja Centralna

Dywizja Wschodnia

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]