Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego
Ilustracja
Budynek Seminarium
Data założenia

1976

Typ

teologiczna

Patron

bł. Jakub Laval

Państwo

 Polska

Adres

al. Jana Pawła II 117,
85-152 Bydgoszcz

Liczba studentów

1 (11 października 2021)[1]

Rektor

o. dr Marek Walkusz CSSp

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego”
Ziemia53°06′22″N 18°00′33″E/53,106111 18,009167
Strona internetowa
Tabliczka

Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego im. bł. Jakuba Lavalakatolickie seminarium duchowne przygotowujące do stanu duchownego i zakonnego duchaczy w prowincji polskiej, zlokalizowane w Bydgoszczy.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego kształci kandydatów duchaczy do stanu duchownego. Zadaniem formacji seminaryjnej jest zdobywanie wiedzy teoretycznej oraz praktyczne przygotowanie do pracy duszpasterskiej zarówno w Kościele lokalnym, jak i na misjach zagranicznych. Oprócz działalności dydaktycznej służą temu liczne działania animacyjne, m.in. organizacja Tygodnia Misyjnego, akcje wakacyjne dla młodzieży męskiej, prowadzenie grup duszpasterstwa młodzieży, asysta przy nieuleczalnie chorych oraz praca z pensjonariuszami Pogotowia Opiekuńczego. Alumni uczestniczą również w europejskich spotkaniach nowicjatów oraz uczą się języków obcych poprzez wyjazdy na dwumiesięczne kursy językowe.

W wymiarze edukacyjnym Seminarium jest włączone w struktury Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Codzienne nabożeństwa oraz coroczne święcenia prezbiteratu z udziałem alumnów seminarium odbywają się w kościele rektorskim pw. Ducha Świętego w Bydgoszczy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy powstało w 1976 r. z inicjatywy ówczesnego przełożonego ojca Józefa Kolaśnego CSSp. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński ustanowił i ze względu na sytuację polityczną w PRL ustnie zaaprobował powstanie nowego seminarium, tzw. Studia Domestica na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej w Bydgoszczy, w obrębie domu prowincjonalnego duchaczy. Duchackie seminarium duchowne było pierwszą szkołą tego typu na terenie Bydgoszczy. 1 września 1975 nowicjat rozpoczęło 11 kandydatów do stanu kapłańskiego i zakonnego, a 26 września 1976 roku ośmiu przyszłych seminarzystów złożyło swoje pierwsze śluby zakonne.

W październiku 1976 roku w nowo otwartym seminarium rozpoczęto studia filozoficzne. Pierwszym rektorem seminarium został mianowany o. mgr Tadeusz Michalski CSSp, prefektem o. Zygmunt Kosielski CSSp, a ojcem duchownym o. Stanisław Foryś CSSp. W latach 80. XX w. w seminarium studiowało ok. 40 kleryków, a do grona profesorskiego należeli ojcowie duchacze z Bydgoszczy oraz kapłani z różnych diecezji: Gniezna, Poznania, Pelplina, Włocławka i Gdańska, w tym późniejsi biskupi (Edmund Piszcz, Marian Gołębiewski, Bogdan Wojtuś, Zbigniew Kiernikowski, Wojciech Polak). Od 2000 r. seminarium jest filią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 2004-2007 w pomieszczeniach Seminarium duchaczy funkcjonowało równolegle Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej.

Formacja[edytuj | edytuj kod]

Formacja początkowa to okres, w którym kandydaci przygotowują się do złożenia ślubów zakonnych, po nowicjacie ślubów czasowych na okres trzech lat, a po pozytywnej opinii rady formacyjnej - ślubów wieczystych.[2].

Kandydaci na kapłanów[edytuj | edytuj kod]

 • I cykl
  • Postulat - trwa dwa lata. Dla kandydatów na kapłanów jest to czas studiów seminaryjnych z zakresu filozofii, w trakcie którego seminarzyści też poznają Zgromadzenie i życie zakonne. Bezpośrednio po postulacie rozpoczyna się nowicjat.
  • Nowicjat - czas nowicjatu daje szczególną sposobność do trwania na modlitwie, ćwiczenia się w cnotach i praktykowaniu życia wspólnotowego. Przygotowując się do przyszłego życia misyjnego, nowicjusze mają regularne zajęcia z języków francuskiego i angielskiego, poznają zagadnienia misyjne, a także prawo zakonne, historię Zgromadzenia, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polskiej Prowincji. Nowicjat kandydatów do kapłaństwa i na braci zakonnych odbywa się razem po zakończeniu pierwszego etapu formacyjnego. Rozpoczyna on się uroczystymi nieszporami 7 września. Pierwsze śluby zakonne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa nowicjusze składają 8 września następnego roku we wspomnienie Narodzenia NMP, na okres trzech lat. W tym dniu otrzymują habit, samodzielnie wykonany sznur, Regułę Życia, krzyż misyjny i szkaplerz Najświętszej Maryi Panny.
  • Staż misyjny - jest obowiązkowy w czasie formacji początkowej zgodnie z postanowieniami Kapituły Generalnej z 2012 roku. W trakcie odbywania stażu seminarzyści mają możliwość zapoznania się z inną kulturą oraz życiem i apostolstwem duchackim. Staż misyjny jest także niepowtarzalną okazją do sprawdzenia i poprawy umiejętności lingwistycznych.

Kandydaci na braci zakonnych[edytuj | edytuj kod]

 • I cykl
  • Postulat - trwa zazwyczaj dwa lata, choć czas jego trwania może się zmienić w zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się kandydat.
  • Nowicjat - wspólny dla kandydatów do kapłaństwa i na braci zakonnych
  • Staż misyjny
 • II cykl

Obejmuje formację intelektualną i zawodową. Szczególnie istotna we formacji brackiej jest specjalizacja zawodowa, gdyż pozwala ona wykonywać ważne zadania w posłudze misyjnej oraz znaleźć właściwe miejsce we wspólnocie duchackiej.

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

Seminarium mieści się w kompleksie prowincjalnym Zgromadzenia Ducha Świętego w południowej części miasta Bydgoszczy. Zabudowania wzniesione w latach 30. XX w. i sukcesywnie rozbudowywane po 1990 r. mieszczą m.in. kościół rektorski, klasztor, seminarium, bibliotekę, archiwum, redakcję „Posłańca Ducha Świętego” oraz muzeum misyjne.

Rektor[edytuj | edytuj kod]

Od 2010 roku funkcję rektora pełni o. dr Marek Walkusz CSSp. Urodzony w 1966 roku. W 1992 roku przyjął święcenia kapłańskie. Od 1994 do 2004 roku był mistrzem nowicjatu w Zgromadzeniu. Pracował na misjach w Senegalu, w mieście Kédougou[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Statystyka (zeszyt 4). W: Sławomir Wilewski: Posłani w pokoju Chrystusa. Tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego (8–12 maja 2022). Radom: Krajowe Centrum Powołaniowe • Wydawnictwo Diecezji Radomskiej AVE, 2022, s. 6. ISBN 978-83-67205-01-6.
 2. Łukasz Krawczyk. Przygotowanie do życia zakonnego w Zgromadzeniu Ducha Świętego. „Duchacz”. 37, s. 18-19, 2014-12-15. Bydgoszcz: Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego. 
 3. Marek Walkusz: Życie wspólnotowe według nauczania Sługi Bożego Franciszka Libermanna. Bydgoszcz: Prowincja Polska Zgromadzenia Ducha Świętego, 2005. ISBN 83-89734-02-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]