Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie
Ilustracja
Siedziba seminarium od 2013 roku, Częstochowa
Data założenia

4 czerwca 1992

Patron

św. Józef

Państwo

 Polska

Adres

ul. św. Barbary 41 42-200 Częstochowa

Liczba studentów

17

Rektor

ks. Konrad Kościk[potrzebny przypis]

Położenie na mapie Częstochowy
Mapa konturowa Częstochowy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie”
Ziemia50°48′22,212″N 19°05′47,846″E/50,806170 19,096624
Strona internetowa

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowiepolska uczelnia katolicka kształcąca księży dla diecezji sosnowieckiej. Patronem seminarium jest św. Józef, Oblubieniec NMP.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek seminarium w latach 1992-2013, Kraków

Seminarium zostało powołane do istnienia przez biskupa diecezji sosnowieckiej Adama Śmigielskiego 4 czerwca 1992[1].

9 czerwca 1992 pierwszym rektorem seminarium został ks. dr Tadeusz Borutka. Jego następcą na tym urzędzie był ks. dr Włodzimierz Skoczny. Od 2010 do 2012 roku rektorem był ks. dr Mariusz Trąba.

Kraków[edytuj | edytuj kod]

Od początku funkcjonowania seminarium jego siedzibą w Krakowie był budynek Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, który 16 czerwca 1992 został użyczony bezpłatnie i bezterminowo, jako "wiano od diecezji matki", na potrzeby seminarium diecezji sosnowieckiej przez arcybiskupa Stanisława Nowaka, pierwszego metropolitę częstochowskiego. Gmach ten, mieszczący się przy ulicy Bernardyńskiej w Krakowie został wzniesiony w latach dwudziestych XX wieku na polecenie biskupa częstochowskiego, Teodora Kubiny. W czasie II wojny światowej budynek został przywłaszczony przez Niemców. Po wojnie powrócił do własności diecezji częstochowskiej i stanowił siedzibę seminarium Diecezji Częstochowskiej w Krakowie do czasu przeniesienia go do Częstochowy w roku 1991.

Reorganizacja[edytuj | edytuj kod]

W dniu 15 czerwca 2013 roku w związku z koniecznością zwrotu budynku jego właścicielowi (archidiecezji częstochowskiej), podjęta została decyzja o przeniesieniu wspólnoty seminarium sosnowieckiego do budynku seminarium archidiecezjalnego w Częstochowie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Seminarium - www.seminarium.sosnowiec.opoka.org.pl
  2. Komunikat Konferencji Episkopatu Polski na stronie Diecezji Sosnowieckiej [1]