Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów (OFM) we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów
Antonianum
Dewiza

In Sanctitate et Doctrina
W Świętości i Nauce

Data założenia

1897

Typ

filozoficzno-teologiczna

Patron

św. Antoni Padewski

Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Adres

al. Jan Kasprowicza 26
51-161 Wrocław

Liczba studentów

8 (10 maja 2023)[1]

Rektor

o. dr Oskar Michał Maciaczyk

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów”
Ziemia51°08′14,201″N 17°02′26,851″E/51,137278 17,040792
Strona internetowa

Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów ("Antonianum") – uczelnia wyznaniowa, należąca do Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych zlokalizowana przy alei Jana Kasprowicza 26 we Wrocławiu, przygotowująca kleryków na sześcioletnich studiach filozoficzno-teologicznych do pracy kapłańskiej w zakonie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Seminarium zaczęło działać w 1897 roku wraz z rozpoczęciem budowy klasztoru i przybyciem do Wrocławia (Karłowic) pierwszych studentów franciszkańskich (bracia mniejsi) z prowincji św. Krzyża w Saksonii (Niemcy)[2]. Wysoki poziom kadry profesorskiej, jak również możliwość uczęszczania na Uniwersytet Wrocławski sprawiły, że w okresie przed II wojną światową "Antonianum" miało charakter międzynarodowy. Do 1939 studiowali w nim zakonnicy z Niemiec, Polski, Austrii, Chorwacji, Węgier i Litwy, którzy uczestniczyli w obowiązkowym lektoracie z języka polskiego[3], a od 1934 także dwaj klerycy z Meksyku, którzy we Wrocławiu otrzymali święcenia prezbiteratu. Wszystkich studentów, którzy w latach 1897–1939 ukończyli studium, było 295[4].

Po przerwie spowodowanej II wojną światową, seminarium wznowiło swoją działalność we wrześniu 1947 roku. Odtąd studiowało w nim już prawie trzystu alumnów. Z racji politycznych w latach 1954-1997 uczelnia wraz z biblioteką funkcjonowała w Kłodzku. Od 3 lipca 1993 jest afiliowana do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, na którym alumni uzyskują pełne wykształcenie akademickie. W zakresie formacji i studiów seminarium franciszkańskie kieruje się własnym programem, który uwzględnia wymogi prawa kościelnego, zakonnego i warunki wynikające z umowy z Papieskim Wydziałem Teologicznym. Posiada własną kadrę profesorską.

Profesorowie[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym prefektem studiów był o. Teofil Hanke. Wykładowcami filozofii i teologii, którzy kształtowali początki uczelni, byli: o. Andrzej Bolczyk (wykształcenie uniwersyteckie, doktor teologii i doktor obojga praw), o. Alard Wiertelarz (wykształcenie seminaryjne, Lector generalis), o. Fabian Gielnik (wykształcenie seminaryjne), o. Chryzogon Reisch (wykształcenie seminaryjne, Lector generalis), o. Otto Kaudewitz (wykształcenie seminaryjne), o. Teofil Hanke (wykształcenie uniwersyteckie, Lector generalis), o. Alojzy Bolczyk (wykształcenie uniwersyteckie, Lector generalis) i o. Krystian Kosubek (wykształcenie uniwersyteckie, Lector generalis). Niektórzy spośród wymienionych, a także następni wykładowcy, wykształcenie i stopnie naukowe zdobywali na wyższych uczelniach, m.in. Berlina, Oxfordu, Rzymu czy Wrocławia[5].

Dziś, z systematycznie przygotowywanej kadry profesorskiej na uczelniach zagranicznych i polskich, wielu podejmowało i podejmuje wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytetach Wrocławskim i Opolskim, na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i Legnicy, w seminariach duchownych Katowic, Legnicy, Świdnicy i Wronek, jak również za granicą – w rzymskim Papieskim Uniwersytecie "Antonianum" i jerozolimskim Franciszkańskim Studium Biblijnym. Od 1993 roku profesorowie publikują artykuły ze swoich specjalizacji w zeszytach naukowych "Quaestiones Selectae”, których wydawcą jest Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów.

Rektorzy[edytuj | edytuj kod]

"Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów" i znajdująca się w tym samym budynku "Franciszkańska Kuchnia Charytatywna"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów Prowincji św. Jadwigi. franciszkanie.com. [dostęp 2023-05-10]. (pol.).
  2. B. Kurowski, Sto lat działalności Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów Prowincji św. Jadwigi, Quaestiones Selectae 6 (1997) nr 5, s. 21-48, ISSN 1234-2289.
  3. Lektorat trwał dwa lata. Należy nadmienić, że do roku 1945 klasztory Prowincji św. Jadwigi z Górnego i Dolnego Śląska należały do państwa niemieckiego, zakonnicy byli narodowości niemieckiej i polskiej, stąd w studium seminaryjnym obowiązkowe były języki obu narodowości. R. J. Gruca OFM, Krótka historia Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów Prowincji św. Jadwigi, [w:] "Antonianum". Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów pw. św. Antoniego, Informator (2010) nr 18, s. 6
  4. Encyklopedia Wrocławia, Jan Harasimowicz (red.), Włodzimierz Suleja (red.), Mariola Abkowicz, Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006, ISBN 83-7384-561-5, ISBN 978-83-7384-561-9, OCLC 76363702.
  5. R. J. Gruca, In sanctitatae et doctrina, Quaestiones Selectae 4 (1997) nr 5, s. 10, ISSN 1234-2289.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]