Wyższe Seminarium Duchowne w Legnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej
Seminarium Maius Dioecesis Legnicensis
Theological Seminary in Legnica
Ilustracja
siedziba seminarium
Data założenia

25 marca 1993

Data likwidacji

28 czerwca 2022

Typ

uczelnia teologiczna

Patron

św. Józef

Państwo

 Polska

Adres

ul. Jana Pawła II 1
59-220 Legnica

Położenie na mapie Legnicy
Mapa konturowa Legnicy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej”
Ziemia51°12′14,7″N 16°09′24,5″E/51,204083 16,156806
Strona internetowa

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiejseminarium duchowne diecezji legnickiej Kościoła rzymskokatolickiego. Stanowi sekcję zamiejscową Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Zlikwidowane w czerwcu 2022 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Seminarium zostało erygowane 25 marca 1993 roku przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka[1]. Na siedzibę seminarium legnickiego przeznaczono budynek zbudowany na początku XX w. Pierwotnie znajdowało się w nim gimnazjum i liceum miejskie przeznaczone dla zamożnych dziewcząt. Szkołę tę uroczyście zainaugurowano w 1909 w obecności pruskiego ministra kultury. Po II Wojnie Światowej, gdy Legnica stała się siedzibą Północnej Grupy Wojsk Armii Czerwonej, dotychczasowy budynek szkolny zamienił się w dom oficera dla żołnierzy Wojsk Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich stacjonujących w piastowskim mieście. Po wycofaniu się wojsk radzieckich z Polski (w tym z Legnicy), mienie wróciło pod zarząd polski. Na początku listopada 1991 roku w budynku wybuchł pożar. Jego stan techniczny sprawił, że w trudnej sytuacji ekonomicznej w jakiej się znalazła Polska, nikt nie był zainteresowany jego nabyciem. W takiej sytuacji ówczesny wojewoda legnicki przekazał zdewastowany budynek nowo powstałej diecezji legnickiej. Nadzór nad pracami remontowymi sprawował ks. infułat Władysław Bochnak. W uroczystej inauguracji połączonej z poświęceniem budynku seminaryjnego wziął udział ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. Jednym z najbardziej eksponowanych pomieszczeń budynku jest kaplica seminaryjna (dawne kino w domu oficera). Kaplica ta upamiętnia jubileusz 50-lecia kapłaństwa Jana Pawła II. Pierwszym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego został mianowany ks. dr Stefan Regmunt. Po jego nominacji na biskupa pomocniczego, w latach 1995–2013 funkcję tę pełnił ks. dr Leopold Rzodkiewicz, a od 20 czerwca 2013 roku rektorem jest ks. dr Piotr Kot. 10 marca 1994 roku dokumentem Kongregacji Wychowania Katolickiego Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej zostało afiliowane do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Do 2017 w murach seminarium zdobyło wykształcenie wyższe prawie tysiąc absolwentów, w tym 267 kapłanów[2] posługujących obecnie na terenie diecezji legnickiej, świdnickiej oraz w wielu zakątkach świata. 25 marca 1993 roku zostało powołane Towarzystwa Przyjaciół Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej, które przez modlitwę i ofiary wspiera pracę formacyjną legnickiego Domu Ziarna. Seminarium wydaje czasopismo „Echo seminarium”. W czerwcu 2022 biskup legnicki Andrzej Siemieniewski poinformował o planowanym zakończeniu funkcjonowania seminarium i przeniesieniu kleryków w październiku 2022 do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu[3].

Przełożeni[edytuj | edytuj kod]

  • ks. dr Piotr Kot (od 20 czerwca 2013 do 28 czerwca 2022) – rektor, przewodniczący rektorów Wyższych Seminariów Duchownych
  • ks. mgr Tomasz Kołodziej – dyrektor administracyjny
  • ks. mgr-lic. Mateusz Kopania – prefekt
  • ks. dr Tomasz Metelica – ojciec duchowny
  • ks. dr Krzysztof Wiśniewski – ojciec duchowny

Poczet rektorów[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Schematyzm Diecezji Legnickiej 1997, Legnica 1997, s. 53.
  2. ks. dr Piotr Kot, Echo seminarium - wydanie specjalne 1993 - 2018, Legnica 2018, s. 6.
  3. Seminarium duchowne w Legnicy do likwidacji. Za mało kandydatów na księży. tulegnica.pl, 2022-06-14. [dostęp 2022-06-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Schematyzm Diecezji Legnickiej, Legnica 2002.
  • Echo seminarium - wydanie specjalne 1993 - 2018, Legnica 2018.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]