Wyżyna Turgajska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyżyna Turgajska
ilustracja
rzeka Iszym w pobliżu Derzhavinska w Kazachstanie
Państwo

 Kazachstan

Wysokość

200–300 m n.p.m.

Rodzaj obiektu

wyżyna

Położenie na mapie Kazachstanu
Mapa konturowa Kazachstanu, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Wyżyna Turgajska”
51°N 63°E/51,000000 63,000000

Wyżyna Turgajska (kaz. Торғай үстірті, Torgaj üstyrty; ros. Тургайское плато, Turgajskoje płato) – wyżyna w Azji Centralnej, w północno-zachodnim Kazachstanie.

Wyżyna Turgajska rozciąga się między południowym krańcem gór Ural i stanowiącym jego przedłużenie pasmem górskim Mugodżary a Pogórzem Kazachskim. Na północy przechodzi w Nizinę Zachodniosyberyjską, na południu w Nizinę Turańską. Rozciągłość równoleżnikowa regionu wynosi około 600 km, rozciągłość południkowa około 300 km; przeciętna wysokość nad poziom morza to 200–300 m, a maksymalne wzniesienie 310 m n.p.m. Wyżyna jest w połowie przedzielona Bramą Turgajską, obniżeniem o południkowym przebiegu. Na południu wyżyna rozczłonkowuje się we wzniesienia o płaskich wierzchowinach[1].

Wyżyna Turgajska składa się z piasków i glin pochodzących z osadów morskich i rzecznych. Na jej obszarze znajdują się złoża magnetytu, limonitu, boksytów i węgla[1].

Północną część Wyżyny Turgajskiej zajmuje step, stanowiący część Wielkiego Stepu eurazjatyckiego. Na południu step przechodzi w półpustynię. Licznie występują słone jeziora[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Turgajska, Wyżyna, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2023-07-17].