Wyżyna Unisławska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyżyna Unisławska
Megaregion Pozaalpejska Europa Środkowa
Prowincja Masyw Czeski
Podprowincja Sudety z Przedgórzem Sudeckim
Makroregion Sudety Środkowe
Mezoregion Góry Kamienne
Mikroregion(y) Wyżyna Unisławska
Zajmowane
jednostki
administracyjne
województwo dolnośląskie, powiat wałbrzyski

Wyżyna Unisławskawyżyna w Sudetach Środkowych w Górach Kamiennych.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Wyżyna Unisławska to niewielka śródgórska wyżyna. Od południa graniczy z Górami Suchymi i Kotliną Sokołowską, od zachodu z Masywem Dzikowca i Lesistej Wielkiej, od wschodu wyżynę ograniczają Góry Suche i Góry Wałbrzyskie, a od północy graniczy z Kotliną Kuźnicką.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest to śródgórska wododziałowa wierzchowina (590-650 m n.p.m.), obszar źródliskowy Miłej, Pełcznicy i Ścinawki, należący do jednostki geologicznej zwanej niecką śródsudecką. Zbudowana jest ze skał osadowych i wulkanicznych. Skały wulkaniczne to w przeważającej mierze trachity, które zajmują większą część wyżyny. Obszar wyżyny jest niezalesiony, lasy pokrywają tylko stoki gór otaczających wyżynę.

Krajobraz[edytuj | edytuj kod]

Krajobraz kotliny przedstawia krajobraz wyżyny. Najwyższe wzniesienia nie przekraczają 700 m n.p.m. Cały obszar jest lekko pofałdowany, bezleśny, poprzecinany w różnych kierunkach małymi dolinami potoków. Teren rolniczy, średnio zaludniony, większość obszaru zajmują pola uprawne, pastwiska i łąki. Krajobraz przeobrażony, zurbanizowany.

Gleby[edytuj | edytuj kod]

Gleby gliniaste i szkieletowe.

Surowce[edytuj | edytuj kod]

Surowce skalne wydobywane na tym terenie były już od dawna. Do dnia dzisiejszego w Rybnicy Leśnej znajduje się potężny kamieniołom melafiru.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Położenie fizycznogeograficzne oraz masyw otaczających gór sprawiają, że nad kotliną ścierają się różnorodne masy powietrzne, wpływające na kształtowanie się typów pogody i zjawisk atmosferycznych tego mezoregionu. Obszar kotliny odznacza się specyficznym, surowym klimatem (mrozowiska). Pory roku są łatwo rozpoznawalne i wyznaczane przez przebieg temperatury: ciepła i wilgotna wiosna, ciepłe i często suche lato, chłodna i wilgotna jesień oraz mroźna zima ze znacznymi opadami śniegu. Zachmurzenie średnie występuje w okresie jesienno–zimowym, najmniejsze w lecie. Opadom często towarzyszą gwałtowne burze z wyładowaniami.

Wody[edytuj | edytuj kod]

Kotlina Sokołowska należy do dorzecza Odry. Najdłuższymi rzekami kotliny są Ścinawka i potok Sokołowiec, które wraz ze swoimi dopływami odwadniają wyżynę.

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Na wyżynie położone są miejscowości Unisław Śląski, Rybnica Leśna.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez wyżynę prowadzą szlaki:

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W obrębie wyżyny jest kilka miejsc atrakcyjnych turystycznie.

Przez wyżynę przechodzą szlaki turystyczne: zielony, czerwony, niebieski, czarny i żółty. Na Hali pod Klinem pod Przełęczą Trzech Dolin położone jest drewniane Schronisko PTTK „Andrzejówka”.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]