Wybory na Tonga w 2005 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tonga
Godło Tonga
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Tonga

Wybory do parlamentu Tonga odbyły się 16-17 marca 2005.

Do obsadzenia było 9 na 30 miejsc w Zgromadzeniu Ustawodawczym (Fale Alea) na 3-letnią kadencję w okręgach wielomandatowych; spośród pozostałych miejsc 9 jest obsadzanych przez liczącą 33 osoby szlachtę na podobnych zasadach, 10 parlamentarzystów stanowią z urzędu członkowie Tajnej Rady, zaś dwóch pozostałych członków parlamentu to gubernatorzy Ha'apai i Vava'u.

Wyniki:

W wyborach startowała rekordowa liczba 64 kandydatów. Zgodnie z prawem każdy musiał przedstawić 50 podpisów i wpłacić kaucję w wysokości 200 USD. W listopadzie 2004 król Taufa'ahau Tupou IV wprowadził zmianę, określoną mianem rewolucyjnej - czterech ministrów nowego rządu miało zostać wyselekcjonowanych spośród parlamentarzystów pochodzących z wyboru; w tym dwóch miało nie być arystokratami. Głównym starciem wyborów była rywalizacja między zmuszonym przed rokiem do dymisji byłym szefem policji Clive'em Edwardsem a księciem Tupouto'a. Zwyciężył książę. Dwóch spośród wybranych w głosowaniu powszechnym deputowanych wejdzie w skład rządu.

Wybory uzupełniające[edytuj]

W związku z powołaniem do rządu Feleti Sevele konieczne stały się wybory uzupełniające. Odbyły się one 5 maja 2005. Zgłosiło się osiemnastu kandydatów. Mandat zdobył Clive Edwards z nowo powstałej Demokratycznej Partii Ludowej, który uzyskał 38,3% głosów[1].

Bibliografia[edytuj]

  • e-Polityka.pl: Kronika wyborcza: marzec 2005; opracował Michał Potocki (umieszczone w Wikipedii za zgodą redakcji)

Przypisy