Przejdź do zawartości

Wybory parlamentarne na Tonga w 1990 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wybory parlamentarne na Tonga w 1990 odbyły się 16 lutego. Wybierano 9 przedstawicieli ludu i 9 przedstawicieli szlachty do 29-osobowego Zgromadzenia Ustawodawczego na trzyletnią kadencję.

System wyborczy

[edytuj | edytuj kod]

Prawo do głosowania na przedstawicieli ludu mieli wszyscy obywatele Tonga mający ukończone 21 lat, piśmienni i (w przypadku mężczyzn) nienależący do szlachty. Kandydować na przedstawicieli ludu w Zgromadzeniu mogły osoby posiadające czynne prawo wyborcze i nieposiadające długów wyższych niż pozwalał próg określony w prawie. Kraj został podzielony na pięć okręgów wyborczych. Kandydaci musieli przedstawić podpisy poparcia 50 wyborców z własnego okręgu i wpłacić depozyt wysokości 100 $T, który odzyskiwali, jeśli zdobyli określony odsetek głosów (6,3% lub 10%, w zależności od okręgu)[1].

Oprócz przedstawicieli ludu i szlachty w Zgromadzeniu Ustawodawczym zasiadał z urzędu król i mianowana przez niego Tajna Rada, złożona z ośmiu ministrów i dwóch gubernatorów.

W 1990 w systemie politycznym Tonga nie było partii politycznych.

Kampania i wyniki

[edytuj | edytuj kod]

W 1989 dziewięciu przedstawicieli ludu w Zgromadzeniu Ustawodawczym zgłosiło projekt uchwały z żądaniem reform politycznych, które uczyniłyby parlament bardziej odpowiedzialnym wobec społeczeństwa. Król Tupou IV skrytykował te żądania, przekonując, że jego rząd dostatecznie szybko reaguje na potrzeby społeczne. W dniu wyborów lider reformatorów ʻAkilisi Pohiva i jego koledzy uzyskali reelekcję z dobrym wynikiem.

W 1990 na Tonga było 41 880 zarejestrowanych wyborców, w głosowaniu wzięło udział 26 277 (frekwencja 62,74%)[2].

W wyborach 1990 o dziewięć mandatów przypadających przedstawicielom ludu ubiegało się 55 kandydatów, w tym jedna kobieta. Wszyscy wybrani posłowie byli mężczyznami[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Historical Archive of Parliamentary Election Results (1987). Inter-Parliamentary Union. [dostęp 2016-08-04]. (ang.).
  2. a b ‘Ofa Guttenbeil-Likiliki: Report 4: Advancing Women’s Representation in Tonga. Pacific Islands Forum Secretariat, s. 171. [dostęp 2016-08-04]. (ang.).

Źródło

[edytuj | edytuj kod]