Wybory parlamentarne w Izraelu w 1988 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Izrael
Godło Izraela
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Izraela
Portal Portal Izrael

Wybory parlamentarne w Izraelu do dwunastego Knesetu odbyły się 1 listopada 1988.

 Osobny artykuł: Dwunasty Kneset (1988-1992).

Oddano 2 894 267 głosów, w tym ważnych: 2 283 123. Próg wyborczy wynosił 1%, a więc aby uzyskać miejsce w Knesecie, należało otrzymać minimum 22 831 głosów. Średnio na jedno miejsce przypadło 18 563 głosów.

Oficjalne wyniki[edytuj | edytuj kod]

Partia Głosy Procent Mandaty
Likud (ליכוד) 709,305 31.1% 40
Koalicja Pracy (Maarach, המערך) 685,363 30.0% 39
Szas (ש"ס) 107,709 4.7% 6
Agudat Israel (אגודת ישראל) 102,714 4.5% 5
Ratz (רצ) 97,513 4.3% 5
Narodowa Partia Religijna (Mafdal) (מפלגה דתית לאומית-מפד"ל) 89,720 3.9% 5
Hadasz (Demokratyczny Front na Rzecz Pokoju i Równości) (החזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון) 84,032 3.7% 4
Tehijja (תחיה) 70,730 3.1% 3
Mapam (מפ"ם -מפלגת הפועלים המאוחדת) 56,345 2.5% 3
Comet (צומת) 45,489 2.0% 2
Moledet (מולדת) 44,174 1.9% 2
Szinui (שינוי) 39,538 1.7% 2
Sztandar Tory (דגל התורה) 34,279 1.5% 2
Progresywna Lista dla Pokoju 33,279 1.5% 2
Arabska Partia Demokratyczna 27,012 1.2% 1
Razem 2,283,123 100,0% 120

Posłowie[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani w wyborach[1]:

Partia Posłowie
Likud Aharon Abuchacira, Szaul Amor, Mosze Arens, Ze’ew Binjamin Begin, Elijjahu Ben Elissar, Jigal Kohen, Chajjim Corfu, Sarah Doron, Michael Eitan, Owadia Eli, Gideon Gadot, Josef Goldberg, Pinchas Goldstein, Pesach Grupper, Cachi Hanegbi, Jigal Hurwitz, Mosze Kacaw, Uzi Landau, Dawid Lewi, Uriel Lynn, Dawid Magen, Joszua Matza, Dan Meridor, Ronnie Milo, Jicchak Moda’i, Binjamin Netanjahu, Mosze Nissim, Ehud Olmert, Gideon Patt, Jehuda Perah, Re’uwen Riwlin, Jehoszua Saguj, Ja’akow Szamaj, Icchak Szamir, Awraham Szarir, Ariel Szaron, Dow Szilanski, Zalman Szowal, Dan Tichon, Ariel Weinstein
Koalicja Pracy Nawa Arad, Szoszana Arbeli-Almozlino, Chajjim Bar-Lew, Michael Bar-Zohar, Uzzi Baram, Josi Belin, Binjamin Ben Eli’ezer, Eli Ben Menachem, Awraham Burg, Ra’anan Kohen, Eli Dajan, Refa’el Ederi, Arje Eli’aw, Gedalia Gal, Micha Goldman, Efraim Gur, Mordechaj Gur, Michael Harisz, Szelomo Hillel, Awraham Katz-Oz, Israel Kessar, Dawid Liba’i, Nawaf Massalha, Hagai Me’irom, Ora Namir, Icchak Nawon, Szimon Peres, Amir Perec, Icchak Rabin, Chajjim Ramon, Mosze Szachal, Szimon Szeetrit, Awraham Szochat, Edna Solodar, Ja’akow Cur, Szewach Weiss, Ezer Weizman, Gad Ja’akobi, Emanuel Zisman
Szas Josef Azran, Szelomo Dajan, Arje Gamliel, Ja’ir Lewi, Jicchak Perec, Rafael Pinchasi
Agudat Israel Mosze Ze’ew Feldman, Szmuel Halpert, Eliezer Mizrahi, Menachem Porusz, Awraham Werdiger
Ratz Szulamit Aloni, Ran Kohen, Josi Sarid, Mordechaj Wirszubski, Dawid Zucker
Narodowa Partia Religijna Jigal Bibi, Zewulun Hammer, Jicchak Lewi, Hanan Porat, Awner Szaki
Hadasz Charlie Biton, Tawfik Toubi, Me’ir Wilner, Tawfik Ziad
Tehijja Geula Kohen, Juwal Ne’eman, Eliezer Waldman
Mapam Hussein Faris, Chajjim Oron, Ja’ir Caban
Comet Rafael Eitan, Jo’asz Cidon
Moledet Ja’ir Sprinzak, Rechawam Ze’ewi
Szinui Awraham Poraz, Amnon Rubinstein
Sztandar Tory Mosze Gafni, Awraham Rawitz
Progresywna Lista dla Pokoju Mohammed Miari
Arabska Partia Demokratyczna Abdulwahab Darawsze

Przypisy

  1. Members of the Twelfth Knesset. knesset.gov.il. [dostęp 2015-12-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]