Wybory parlamentarne w Izraelu w 1988 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Izrael
Godło Izraela
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Izraela
Portal Portal Izrael

Wybory parlamentarne w Izraelu do dwunastego Knesetu odbyły się 1 listopada 1988.

 Osobny artykuł: Dwunasty Kneset (1988–1992).

Oddano 2 894 267 głosów, w tym ważnych: 2 283 123. Próg wyborczy wynosił 1%, a więc aby uzyskać miejsce w Knesecie, należało otrzymać minimum 22 831 głosów. Średnio na jedno miejsce przypadło 18 563 głosów.

Oficjalne wyniki[edytuj]

Partia Głosy Procent Mandaty
Likud (ליכוד) 709,305 31.1% 40
Koalicja Pracy (Maarach, המערך) 685,363 30.0% 39
Szas (ש"ס) 107,709 4.7% 6
Agudat Israel (אגודת ישראל) 102,714 4.5% 5
Ratz (רצ) 97,513 4.3% 5
Narodowa Partia Religijna (Mafdal) (מפלגה דתית לאומית-מפד"ל) 89,720 3.9% 5
Hadasz (Demokratyczny Front na Rzecz Pokoju i Równości) (החזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון) 84,032 3.7% 4
Tehijja (תחיה) 70,730 3.1% 3
Mapam (מפ"ם -מפלגת הפועלים המאוחדת) 56,345 2.5% 3
Comet (צומת) 45,489 2.0% 2
Moledet (מולדת) 44,174 1.9% 2
Szinui (שינוי) 39,538 1.7% 2
Sztandar Tory (דגל התורה) 34,279 1.5% 2
Progresywna Lista dla Pokoju 33,279 1.5% 2
Arabska Partia Demokratyczna 27,012 1.2% 1
Razem 2,283,123 100,0% 120

Posłowie[edytuj]

Posłowie wybrani w wyborach[1]:

Partia Posłowie
Likud Aharon Abuchacira, Sza’ul Amor, Mosze Arens, Ze’ew Binjamin Begin, Elijjahu Ben Elisar, Jigga’el Kohen, Chajjim Korfu, Sara Doron, Micha’el Etan, Owadja Eli, Gidon Gadot, Josef Goldberg, Pinchas Goldstein, Pesach Gruper, Cachi Hanegbi, Jigga’el Hurwic, Mosze Kacaw, Uzi Landau, Dawid Lewi, Uriel Lynn, Dawid Magen, Jehoszua Maca, Dan Meridor, Roni Milo, Jicchak Moda’i, Binjamin Netanjahu, Mosze Nissim, Ehud Olmert, Gidon Patt, Jehuda Perah, Re’uwen Riwlin, Jehoszua Saguj, Ja’akow Szamaj, Icchak Szamir, Awraham Szarir, Ariel Szaron, Dow Szilanski, Zalman Szowal, Dan Tichon, Ari’el Weinstein
Koalicja Pracy Nawa Arad, Szoszanna Arbeli-Almozlino, Chajjim Bar-Lew, Micha’el Bar-Zohar, Uzzi Baram, Josi Belin, Binjamin Ben Eli’ezer, Eli Ben Menachem, Awraham Burg, Ra’anan Kohen, Eli Dajan, Refa’el Ederi, Arje Eli’aw, Gedalia Gal, Micha Goldman, Efrajim Gur, Mordechaj Gur, Micha’el Charisz, Szelomo Hillel, Awraham Kac-Oz, Jisra’el Kesar, Dawid Liba’i, Nawaf Massalha, Chagaj Mejrom, Ora Namir, Icchak Nawon, Szimon Peres, Amir Perec, Icchak Rabin, Chajjim Ramon, Mosze Szachal, Szimon Szitrit, Awraham Szochat, Edna Solodar, Ja’akow Cur, Szewach Weiss, Ezer Weizman, Gad Ja’akowi, Emanu’el Zisman
Szas Josef Azran, Szelomo Dajan, Arje Gamliel, Ja’ir Lewi, Jicchak Perec, Refa’el Pinchasi
Agudat Israel Mosze Ze’ew Feldman, Szemu’el Halpert, Eli’ezer Mizrachi, Menachem Porusz, Awraham Werdiger
Ratz Szulammit Alloni, Ran Kohen, Josi Sarid, Mordechaj Wirszubski, Dawid Zucker
Narodowa Partia Religijna Jigga’el Bibi, Zewulun Hammer, Jicchak Lewi, Hanan Porat, Awner Szaki
Hadasz Charlie Biton, Taufik Tubi, Me’ir Wilner, Taufik Zi’ad
Tehijja Ge’ula Kohen, Juwal Ne’eman, Eli’ezer Waldman
Mapam Hussein Faris, Chajjim Oron, Ja’ir Caban
Comet Refa’el Etan, Jo’asz Cidon
Moledet Ja’ir Sprinzak, Rechawam Ze’ewi
Szinui Awraham Poraz, Amnon Rubinstein
Sztandar Tory Mosze Gafni, Awraham Rawitz
Progresywna Lista dla Pokoju Mohammed Miari
Arabska Partia Demokratyczna Abdulwahab Darawsze

Przypisy

  1. Members of the Twelfth Knesset. knesset.gov.il. [dostęp 2015-12-27].

Bibliografia[edytuj]