Wybory prezydenckie w Mongolii w 2013 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mongolia
Godło Mongolii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Mongolii

Wybory prezydenckie w Mongolii w 2013 roku – szóste bezpośrednie wybory prezydenta Mongolii, których pierwsza tura odbyła się 26 czerwca 2013. Zwyciężył w niej dotychczasowy prezydent Cachiagijn Elbegdordż z rządzącej Partii Demokratycznej, który pokonał kandydata Mongolskiej Partii Ludowej Badmaanjambuugijn Bat-Erden i panią minister zdrowia Nacagijn Udwal z Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej, która była pierwszą kobietą w historii mongolskich wyborów prezydenckich.

System wyborczy[edytuj | edytuj kod]

Wybory były podzielone na dwie tury, która odbyła by się w przypadku kiedy w pierwszej turze żadnej z kandydatów nie osiągnie bezwzględnej większości. Jednak taka sytuacja w 2013 nie nastąpiła. Kandydatów w wyborach prezydenckich mogły przedstawić jedynie partie posiadające swoich przedstawicieli w Wielkim Churale Państwowym.

Wybory z 2013 były pierwszymi, podczas których mogli głosować obywatele Mongolii mieszkający po za granicami kraju. Inną nowością było wprowadzenie limitów na pieniądze wydane przez kandydatów na kampanię i reklamę.

Podobnie jak w przypadku wyborów parlamentarnych z 2012 głosy były liczone przez elektroniczne maszyny.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Wynik
Kandydat Liczba głosów % głosów
Cachiagijn Elbegdordż 622 794 50,23%
Badmaanjambuugijn Bat-Erden 520 380 41,5%
Nacagijn Udwal 80 563 6,5%

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]