Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1800 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa wyborcza Stanów Zjednoczonych w 1800 roku. Liczba na mapie określa ilość przedstawicieli stanu w Kolegium Elektorów

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1800 roku były czwartymi wyborami prezydenckimi w historii Stanów Zjednoczonych. Były wyjątkowe z kilku powodów. Głosowanie w Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych nie przyniosło rozstrzygnięcia i po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych prezydent został wybrany poprzez głosowanie w Izbie Reprezentantów. Były to też ostatnie wybory przeprowadzone zgodnie z oryginalną treścią Konstytucji Stanów Zjednoczonych przed uchwaleniem 12. poprawki do konstytucji w 1804 roku, która zmodyfikowała sposób wyboru prezydenta na obowiązujący obecnie.

Zgodnie z oryginalnym pierwszym paragrafem drugiej sekcji Konstytucji, wiceprezydenta nie wybierano bezpośrednio, a każdy członek Kolegium Elektorów mógł oddać dwa głosy na dwóch różnych kandydatów na prezydenta. Kandydat z największą liczbą głosów zostawał prezydentem, natomiast kandydat, który zajął drugie miejsce w głosowaniu obejmował urząd wiceprezydenta.

Wybory obnażyły wadę tej ordynacji wyborczej, ponieważ dwaj główni kandydaci Partii Demokratyczno-Republikańskiej, Thomas Jefferson i Aaron Burr otrzymali taką samą liczbę głosów elektorskich. Remis spowodował, że głosowanie rozstrzygnięto poprzez głosowanie w Izbie Reprezentantów. Prezydentem został Thomas Jefferson, zaś wiceprezydentem Aaron Burr. Procedura wyborcza została zmodyfikowana na obowiązującą obecnie w 1804 roku poprzez uchwalenie 12. poprawki do konstytucji.

Wynik głosowania[edytuj]

W wyborach w Kolegium Elektorów padł remis. Dwaj główni kandydaci, obaj reprezentujący Partię Demokratyczno-Republikańską, Thomas Jefferson i Aaron Burr otrzymali po 73 głosy, nieznacznie przekraczając wymaganą większość 70 głosów.

Stan \ Kandydat Thomas Jefferson Aaron Burr John Adams Charles Cotesworth Pinckney John Jay Razem
Connecticut - - 9 9 - 9
Delaware - - 3 3 - 3
Georgia 4 4 - - - 4
Karolina Południowa 8 8 - - - 8
Karolina Północna 8 8 4 4 - 12
Kentucky 4 4 - - - 4
Maryland 5 5 5 5 - 10
Massachusetts - - 16 16 - 16
New Hampshire - - 6 6 - 6
New Jersey - - 7 7 - 7
Nowy Jork 12 12 - - - 12
Pensylwania 8 8 7 7 - 15
Rhode Island - - 4 3 1 4
Tennessee 3 3 - - - 3
Vermont - - 4 4 - 4
Wirginia 21 21 - - - 21
Łącznie 73 73 65 64 1 138

Ostatecznie, który z nich został prezydentem, a który wiceprezydentem rozstrzygnęła Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Prezydentem został Thomas Jefferson, na którego głosowało 10 delegacji stanowych, a wiceprezydentem Aaron Burr, na którego głosowali przedstawiciele 4 stanów.

Linki zewnętrzne[edytuj]