Wybryki ewolucji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wybryki ewulucji
Mutant Planet
Gatunek program dokumentalny, program popularnonaukowy
Oryginalny język angielski
Liczba odcinków 6
Liczba serii 1 seria
Produkcja
Czas trwania odcinka 47 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Animal Planet
Lata emisji Ziemia 2010-
Polska 2010

Wybryki ewolucji (oryg. Mutant Planet 2010-2011) – program dokumentalny, pokazujący ewolucję zwierząt, emitowany na Animal Planet. Lektorem w polskiej wersji był Łukasz Jakubowski.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przez miliony lat zwietzęta ulegają procesowi ewolucji, aby zaadaptować się do środowiska, w którym żyją. W programie pokazane zostało 6 osobliwych miejsc, w których ewolucja zrobiła najokazalsze zmiany: Australia, Nowa Zelandia, brazylijska równina Cerrado, Madagaskar, Afryka i japońskie wyspy.

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Numer odcinka Miejsce Opis
1
Nowa Zelandia Przez miliony lat rozdzielenia od innych lądów Nowa Zelandia wykształciła nowe gatunki zwierząt, m.in.: kiwi, hatterie, takahe, kakapo, kea oraz wymarłe: moa, orzeł Haasta i wiele innych.
2
Australia W Australii ewolucja nie próźnowała: żyją tam największe i najokazalsze torbacze na Ziemi. Zajęły one wszystkie nisze ekologiczne na kontynencie. To dlatego, że Australia była rozdzielona od innych lądów.
3
Brazylijska równina Cerrado Na równinie Cerrado w Brazylii powstały rozmaite gatunki zwierząt: od olbrzymich mrówkojadów, przez wilki grzywiaste do maleńkich termitów, które wznoszą olbrzymie kopce.
4
Jeziora Wielkich Rowów Afrykańskich Afrykańskie jeziora są pełne życia. Żyje tam wiele endemitycznych gatunków zwierząt. Przez wielkie góry jeziora te były oddzielone od innych wód, przez co powstał tam jedyny w swoim rodzaju ekosystem. W Afryce pojawiły się pierwsze człowiekowate.
5
Madagaskar Miliony lat temu Madagaskar odczepił się od Afryki. Przez wieki był oddzielony od innych lądów, toteż wykształciły się tam nowe gatunki, np. lemury i fossy.
6
Japonia Japońskie wyspy są pełne osobliwych miejsc i zwierząt. Żyją tam makaki japońskie, które wykształciły własną strategię przetrwania.

[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Opis pochodzi ze strony science.discovery.com

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona