Wychodek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na pierwszym planie wychodek typu sławojka, w tle – bardziej nowoczesny wychodek z muszlą klozetową usytuowany w obrębie budynku (Jerome – miasto widmo, Arizona, USA)
Czasami wychodki mogą przyjmować nietypowe formy: piętrowy wychodek połączony z domem za pomocą napowietrznej kładki (Minnesota, USA)

Wychodek (także: wygódka, sławojka, kloaka) – ogólna nazwa pomieszczenia sanitarnego (o różnej budowie i wymiarach) przeznaczonego dla ludzi do świadomego usuwania kału (defekacja) i wydalania moczu.

Zwykle jest to budowla typu sławojka umieszczona w pewnej odległości i poza obrębem pomieszczeń mieszkalnych. Typowy wychodek typu "sławojka" ma kształt prostopadłościanu postawionego na krótszym boku i ma ścięty daszek (zwykle z przodu jest on wyższy a z tyłu niższy). Typowe wymiary tego typu obiektów to: szerokość ok. 1,0 – 1,2 m, głębokość ok. 1,0 – 1,2 m, wysokość ok. 1,9 – 2,2 m. Drzwi wejściowe usytuowane są zwykle od strony frontowej.

Część budowli tego typu może być także "przyklejona" jednym z boków do innych obiektów budowlanych (zwłaszcza do obór lub stajni) lub wręcz stanowić jedno z pomieszczeń tych obiektów. Jest to typowe zwłaszcza w sytuacji, gdy obszar posiadanego placu nie pozwala na inne usytuowanie wychodka.

Ten rodzaj ubikacji spotykany jest w Polsce jeszcze w uboższych wsiach i niekiedy nawet w małych miastach, niedysponujących kanalizacją sanitarną ani ogólnospławną, jak również wszędzie tam, gdzie instalowanie rozwiązań bardziej technologicznie zaawansowanych nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

Geneza nazwy i zwroty zawierające ten wyraz[edytuj | edytuj kod]

Wychodek umieszczony wewnątrz budynku

Nazwa pochodzi od wyjść (za potrzebą)[1]. A więc wychodek jest to pomieszczenie do którego należy wyjść, aby z niego skorzystać. Domyślnie położone więc poza obrębem domu (np. sławojka) lub lokalu mieszkalnego (np. nieskanalizowana ubikacja znajdująca się na klatce schodowej). Wychodek zwykle kojarzy się z nieskanalizowanym typem ubikacji.

W mowie potocznej termin wychodek może także oznaczać jakąkolwiek ubikację lub ustronne miejsce zwykle o nie najwyższym standardzie sanitarnym.

Zwrot zachowanie/język/rozmowa/rozumowanie na poziomie wychodka oznacza nietaktowne zachowanie, użycie wulgarnego języka lub zastosowanie prostackiego rozumowania.

Przypisy

  1. Zobacz użycie tego wyrazu we fraszce Jana Kochanowkiego "Na ucztę" (XVI w.)


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]