Wyciek ropy w południowym Queensland (2009)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Obszar dotknięty katastrofą.

Wyciek ropy w południowym Queensland - wystąpił dnia 11 marca 2009 roku u południowo-wschodniego wybrzeża stanu Queensland, Australia. Do wód morskich wyciekło 230 ton oleju napędowego, 30 ton innych paliw oraz 31 kontenerów wpadło do Morza Koralowego, na północ od Zatoki Moreton w trakcie trwania cyklonu Hamish. Wyciek nastąpił z kontenerowca MV Pacific Adventurer[1]. W ciągu następnych dni wyciek objął 60 km brzegu obejmując regiony: Sunshine Coast, Zatoki Moreton, Wyspy Bribie i Moreton.

Rząd stanu Queensland ogłosił stan wyjątkowy. Premier Anna Bligh opisała wyciek jako "najgorszą katastrofę ekologiczną w Queensland"[2].

Przyczyna[edytuj | edytuj kod]

Kontenerowiec MV Pacific Adventurer płynął z Newcastle do portu w Brisbane położonego w Zatoce Moreton. Cyklon Hamish utworzył się nad wybrzeżem Queensland. Niewłaściwe składowanie przewożonego ładunku spowodowało jego przemieszenie i uszkodzenie innych kontenerów oraz wyciek różnych substancji do morza. Kadłub statku został uszkodzony poniżej linii wodnej[3].

Początkowo armator jednostki Swire Group podał, że do morza wyciekło tylko 20 ton substancji. Dane te szybko ulegały zmianom, najpierw wyciek oszacowano na 30 ton, następnie na 100 ton[4], a w końcu ilość substancji która wyciekła ze zbiorników kontenerowca była oszacowana na 230 ton[5]. Najnowsze szacunki wskazują, że ze statku mogło wyciec aż 250 ton paliwa[6]. Inspekcja przeprowadzona przez nurków na pokładzie statku, wykryła dwie dziury. Jedna znajdowała się tuż nad linią wodną (10 mm długości oraz 15 mm szerokości - z pewnością nie stanowiła dużego zagrożenia dla statku); druga dziura znajdowała się pod dnem statku (1 m długości oraz 0,3 m szerokości)[7].

Obszary dotknięte[edytuj | edytuj kod]

W dniu po katastrofie, substancje osiadły na 60 km odcinku wybrzeża. Większość z dotkniętych obszarów została zamknięta dla mieszkańców. Uzyskane zdjęcia z satelity ukazują stopień wycieku substancji z kontenerowca[8].

Oczyszczanie[edytuj | edytuj kod]

Koszty oczyszczania regionów nabrzeżnych zostały początkowo wycenione na 100 tys. AUD, a akcja czyszczenia trwała dłużej niż jeden tydzień z powodu dalszego rozprzestrzeniania się substancji. Dnia 15 marca akcja czyszczenia plaż osiągnęła kwotę 6,6 mln USD[9], zaś do lipca 2009 całkowity koszt oczyszczania został wyceniony na 31.5 mln USD[10]. Początkowo zespół 88 osób pracował na terenie katastrofy, w kolejnych dniach liczba pracowników zwiększyła się o 58 osób[11]. Od 16 marca Australijska Marynarka Królewska prowadziła poszukiwana 31 kontenerów z zawartością azotan amonu.

15 marca rząd Australijski poinformował że 50% ropy zostało usunięte. Wyspa Bribie została wyczyszczona w 95%, wybrzeże Sunshine Coast w 85%, a Wyspa Moreton w 25%[7]. Łącznie na Wyspie Moreton pracowało 290 osób[6].

Konsekwencje[edytuj | edytuj kod]

Krótko po wycieku rząd stanowy ogłosił stan wyjątkowy[2]. W wynik podjętych środków zamkniętych zostało kilka plaż, które zostały dotknięte przez katastrofę. Zamknięte regiony:

  • Wszystkie plaże na Wyspie Moreton.
  • Wody przybrzeżne i plaże w regionie Sunshine Coast.
  • Południowe krańce wyspy Bribie.

Właściciel statku, przedsiębiorstwo żeglugi morskiej Swire Shipping, zostało ukarane grzywną w wysokości 1,3 mln USD[12]. W wyniku katastrofy ekologicznej firma może zostać ukarana dodatkowo o kwotę 163,5 mln USD[13]. Po długich negocjacjach z rządem australijskim, w sierpniu 2009 Swire Shipping zgodziło się zapłacić 23.2 mln USD ($25 mln AUD) na pokrycie kosztów oczyszczania[14].

Do 17 marca około 30 zwierząt (głównie ptaków morskich, a także węży i żółwi morskich) zostało oczyszczonych z oleju. Skutki tej katastrofy będą odczuwane przez kilka miesięcy, naukowcy ostrzegają m.in. przed spadkiem populacji ryb oraz bieleniem roślin namorzynowych[15]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]