Wycieraczka (do butów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wycieraczka przed drzwiami
wycieraczka z tworzywa sztucznego
wycieraczka z obrazkiem

Wycieraczka – system czyszczący umieszczany przed drzwiami wejściowymi każdego typu pomieszczeń. Jego celem jest zatrzymanie zanieczyszczeń przenoszonych na butach i niedopuszczenie do wniesienia ich wewnątrz budynku.

Wykonuje się ją z różnego typu materiałów, wyróżniamy między innymi wycieraczki: - aluminiowe - drewniane - gumowe - mosiężne - tekstylne - z włókien naturalnych - kratownice - maty dezynfekcyjne Poza pełnieniem nadrzędnej roli – czyszczącej – wycieraczkę cechuje też trwałość oraz odporność na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

Wycieraczka do butów jest najczęściej prostokątna, spotykane bywają jednak także o innych kształtach. Ich rozmiar zależy od typu pomieszczenia, przed którym zostaną położone. Wiele przedsiębiorstw zamawia wycieraczki wyposażone w specjalne szczoteczki czyszczące, układające się w logo danej firmy.

Budynki wielorodzinne wyposażone bywają w jedną wycieraczkę wspólną (zazwyczaj jest ona wykonana z metalu i wbudowana na stałe w podest przed wejściem do budynku), a przed drzwiami poszczególnych mieszkań ułożone są indywidualne wycieraczki poszczególnych lokatorów.