Wydłużak borowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wydłużak borowy
Xantholinus tricolor
(Fabicius, 1787)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

Staphyliniformia

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

kusaki

Plemię

wydłużaki

Rodzaj

wydłużak

Podrodzaj

Xantholinus (Purrolinus)

Gatunek

wydłużak borowy

Wydłużak borowy[1], wydłużak trójbarwny[2] (Xantholinus tricolor) – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny kusaków. Zamieszkuje palearktyczną Eurazję.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek opisany został po raz pierwszy w 1787 roku przez Johana Christiana Fabriciusa pod nazwą Staphylinus tricolor. Jako miejsce typowe wskazano Danię. W rodzaju wydłużak umieszczony został w 1838 roku przez Johana Wilhelma Zetterstedta[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Edeagus

Chrząszcz o wąskim, silnie wydłużonym ciele długości od 7,5 do 11,5 mm[4][2]. Głowa jest czarna z czerwonobrunatnymi czułkami i głaszczkami, o delikatnie, poprzecznie mikrorzeźbionych, trzykrotnie dłuższych od oczu skroniach oraz podobnie mikrorzeźbionej potylicy. Przedplecze na przedzie jest koralowoczerwone, w tyle zaś czarne. Na jego powierzchni występują grzbietowe szeregi od 10 do 14 punktów, brak zaś mikrorzeźbienia. Pokrywy są żółto- lub rudobrunatne. Skrzydła tylnej pary są w pełni wykształcone. Odwłok jest czarny z czerwonymi tergitem czwartym i brzegiem tylnym piątego. Cztery pierwsze tergity nie mają poprzecznych wgnieceń u nasady. Genitalia samca mają endofallus z drobnymi kolcami ziarenkowatymi w części nasadowej i większymi kolcami w części wierzchołkowej[4].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad rozmieszczony od nizin po regiel górny, w Alpach do wysokości 2700 m n.p.m[5]. Zasiedla lasy. Szczególnie częsty jest w borach iglastych, rzadszy zaś w lasach mieszanych[4]. Bytuje w ściółce, wśród mchów, pod kamieniami i butwiejącymi kłodami, w pniakach i pod korą[4][5][2].

Gatunek palearktyczny, w Europie znany z Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Luksemburga, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry i europejskiej części Rosji[6], a w Azji z Syberii, Gruzji i Tadżykistanu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Szujecki: Kusakowate (Staphylinidae) lasów Polski. Aspekt różnorodności i monitoringu zooindykacyjnego. Warszawa: Lasy Państwowe, 2017. ISBN 978-83-65659-00-2.
  2. a b c Jiří Zahradník: Przewodnik: Owady. Warszawa: Multico, 2000, s. 150. ISBN 83-7073-132-5.
  3. a b Lee H. Herman. Catalog of the Stapylinidae (Insecta: Coleoptera). 1758 to the End of Second Millenium. VI Staphylinine Group (Part 3). Staphylininae: Staphylinini (Quediina, Staphylinina, Tanygnathinina, Xanthopygina), Xantholinini. Staphylinidae incertae sedis. Fossils, Protactinae†. „Bulletin of the American Museum of Natural History”. 265, s. 3021–3840, 2001. 
  4. a b c d Andrzej Szujecki: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera z. 24 d Kusakowate - Staphylinidae: Wydłużaki - Xantholininae. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1976.
  5. a b B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Staphylinidae część 2. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (7), 1980. 
  6. Xantholinus (Purrolinus) tricolor (Fabricius, 1787). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2023-04-04].