Wydawca gier komputerowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydawca gier komputerowych – firma publikująca gry komputerowe, tworzone przez własne bądź wybrane studia producentów gier komputerowych.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Wydawcy gier komputerowych są odpowiedzialni za tworzenie, marketing (włączając w to badania rynku) oraz wszystkie aspekty reklamy.

Zwykle to wydawca finansuje rozwój gry, czasem płacąc producentowi gry (czasem dzięki tej umowie, producent otrzymuje pracowników do pomocy w grze, nazywanych studiem).

Więksi wydawcy zajmują się także dystrybucją gier, które wydają, podczas gdy mniejsi wydawcy wynajmują firmy dystrybutorskie (lub większych wydawców), do dystrybucji swoich gier.

Inne funkcje, których zwykle podejmuje się wydawca to wybór i zapłata za licencje, na podstawie których można stworzyć grę, zapłata za lokalizację gry, stworzenie podręcznika użytkownika oraz tworzenie elementów graficznych, takich jak loga, czy wygląd pudełka gry. Więksi wydawcy mogą także spróbować zwiększyć wydajność wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych wydziałów rozbudowy przez dostarczanie takich usług, jak projektowanie dźwięku.

Ponieważ zwykle wydawcy finansują tworzenie gry, często próbują poradzić sobie z jego ryzykiem radzą się producentów lub kierowników projektu, by monitorowali postęp tworzenia produktu i asystowali przy nim, jeżeli będzie to konieczne. Większość zewnętrznych wydawców gier opłaca swoje dzieła w odpowiednich etapach produkcji, nazywanych kamieniami milowymi.

Ryzyko biznesowe[edytuj | edytuj kod]

Jak każdy biznes, wydawanie gier również może być ryzykowne:

  • Średnio około połowa rocznych dochodów ze sprzedaży gier komputerowych wiąże się z okresem Bożego Narodzenia, co powoduje coroczne konkurowanie wszystkich wydawców w każdym gatunku gier.
  • Poślizg w wydaniu projektu jest bardzo częstym powodem niezbyt sprecyzowanych dat wydanych przez producenta. Każdy wydawca zaliczył tzw. "falstart", gdy ekipa pracująca nad projektem zapewnia firmę, że pracę nad nim skończą się w dniu x, a promowanie produktu rozpoczyna się w dniach zbliżonych do tej daty, włączając w to reklamowanie produktu, po czym, producent informuje, że gra będzie gotowa w dniu x plus cztery miesiące. Gdy gra w końcu jest gotowa i pojawia się na rynku, klienci nie są już tak podekscytowani produktem, co skutkuje mniejszymi zyskami firmy. Problemy te są jeszcze większe, jeżeli gra wyczekiwana jest w okresie Bożego Narodzenia, a wydanie gry zostanie przeniesione na nowy rok.
  • Podczas publikacji gry na konsole wydawcy biorą na siebie ciężar wielkiego ryzyka. Wszyscy znaczący wytwórcy konsoli wymagali lub wymagają od wydawców zapłaty za każdą wytworzoną grę, która może być uruchomiona na ich konsolach. Opłata musi zostać uiszczona w czasie produkcji gry. Opłata ta przechodzi na cenę gry, przez co gry dostępne na konsole są droższe niż te same gry wydawane na komputery osobiste.

Lista wydawców[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Wydawcy gier komputerowych.