Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”
Status prawny spółka akcyjna 1921-1945, spółdzielnia 1945-1953, przedsiębiorstwo państwowe 1954-1990, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 1990-nadal
Data założenia 1921
ISBN 978-83-10
Strona internetowa wydawnictwa
Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” Sp. z o.o.
Forma prawna spółka z o.o.
Data założenia 1921 / 1991 / 2001
Lokalizacja  Polska
Siedziba 02-868 Warszawa, ul. Sarabandy 24c
Numer KRS 0000038853
Prezes Agnieszka Tokarczyk
Branża media
Produkty książki
Kapitał zakładowy 96 300,00 PLN[1]

Zależnie od okresu, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” lub Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”, to najstarszy i największy w Polsce wydawca literatury dla dzieci i młodzieży. Założony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w 1921, przez lata swej działalności wydał kilka tysięcy książek dla młodego czytelnika, we wszystkich przedziałach wiekowych.

Do autorów najdłużej i najściślej związanych z Wydawnictwem należą: Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz, Hanna Ożogowska, Czesław Janczarski, Janina Broniewska, Jan Brzechwa, Adam Bahdaj, Helena Bechlerowa, Irena Jurgielewiczowa, Edmund Niziurski, Janusz Domagalik, Ewa Szelburg-Zarembina, Hanna Januszewska, Irena Tuwim, Anna Kamieńska, Ludwik Jerzy Kern, Wanda Chotomska, Ewa Nowacka, Marta Tomaszewska.

Z wydawnictwem, przez szereg lat, współpracowali ilustratorzy: Bohdan Bocianowski, Barbara Dutkowska, Michał Bylina, Bohdan Butenko, Hanna Czajkowska, Józef Czerwiński, Zofia Fijałkowska, Janusz Grabiański, Maria Hiszpańska-Neumann, Andrzej Jurkiewicz, Aleksander Kobzdej, Kazimierz Mikulski, Katarzyna Latałło, Zbigniew Lengren, Adam Marczyński, Bożena Truchanowska, Daniel Mróz, Maria Orłowska-Gabryś, Jan Marcin Szancer, Olga Siemaszko, Jerzy Srokowski, Andrzej Strumiłło, Konstanty Maria Sopoćko, Stanisław Töpfer, Antoni Uniechowski, Ignacy Witz, Stanisław Zagórski i wielu innych[2].

Historia[edytuj]

"Nasza Księgarnia", jedna z najstarszych oficyn wydawniczych w Polsce, powstała w 1921 roku jako spółka akcyjna. Jej statut zatwierdzony został w czerwcu 1921 r. przez ówczesnego Ministra Przemysłu Handlu oraz Ministra Skarbu. Działalność edytorską spółka rozpoczęła w sierpniu 1921 roku.

W okresie międzywojennym przewagę w produkcji wydawniczej stanowiły książki metodyczne dla nauczycieli oraz podręczniki szkolne. Książki dla dzieci, choć ich udział ilościowy w ogólnej produkcji był znacznie mniejszy, odznaczały się niską ceną i bogatą, jak na owe czasy, szatą graficzną. Do września 1939 r. nakładem NK ukazały się ogółem 454 tytuły.

W latach 1939-1945, w czasie II wojny światowej "Nasza Księgarnia" nie przerwała swej działalności wydawniczej, zmieniła tylko jej formy, przystosowując je do warunków pracy konspiracyjnej.

Po wojnie, 10 czerwca 1945 r., Wydawnictwo zostało przekształcone w spółdzielnię pod nazwą Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia". Wydawnictwo rozwijało się dynamicznie – z roku na rok zwiększała się kilkakrotnie liczba wydanych tytułów, powstała szeroka sieć własnych placówek księgarskich w całej Polsce, powstały również własne drukarnie w Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim i Radomsku.

1 stycznia 1954 r. Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia" został przekształcony ze spółdzielni na przedsiębiorstwo państwowe. Początkowo nazwa firmy brzmiała Państwowe Wydawnictwo Literatury Dziecięcej Nasza Księgarnia. W lutym 1960 r. decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki nazwa została zmieniona na Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia.

Kolejny etap w dziejach "Naszej Księgarni" to lata 1990-1992, kiedy na fali przemian ustrojowych i ekonomicznych doszło do likwidacji przedsiębiorstwa państwowego i jego przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. We wrześniu 1991 r. załoga Wydawnictwa w referendum podjęła decyzję o prywatyzacji. Spółka rozpoczęła działalność gospodarczą w grudniu 1992 r. pod nową nazwą Wydawnictwo "Nasza Księgarnia".

Współczesność[edytuj]

Dużą rolę w kształtowaniu planów wydawniczych odgrywają przekłady. "Nasza Księgarnia" utrzymuje szerokie kontakty z wydawnictwami zagranicznymi praktycznie w całej Europie, a także w USA i Kanadzie. NK posiada wyłączne prawa do publikacji w języku polskim takich bestsellerów światowych, jak książki Astrid Lindgren, 9-tomowy cykl o Muminkach Tove Jansson, "Kubuś Puchatek" i "Chatka Puchatka" A.A. Milne´a z oryginalnymi ilustracjami Ernesta Sheparda, cykl o Mikołajku Sempé i Goscinnego.

Nawiązując do tradycji, wydawnictwo podjęło działalność w dziedzinie książek edukacyjnych, przeznaczonych dla przedszkoli i młodszych klas szkoły podstawowej. Publikuje "Zeszyt pięciolatka", "Zeszyt sześciolatka", "Elementarz pięciolatka" i "Elementarz sześciolatka" oraz książeczki pomocnicze dla uczniów klas I-III, jak: "Moje pierwsze litery", "Ortografek w pierwszej klasie" czy "Zeszyty lektur" dla klas I-IV.

W ofercie Wydawnictwa znajdują się także publikacje skierowane do dorosłego czytelnika, sygnowane znakiem WNK. Bogata oferta WNK obejmuje zarówno książki, które opowiadają prawdziwe, poruszające wydarzenia i są świadectwem wielkich dramatów (również tych z najnowszej historii Polski), jak i powieści o lżejszej, rozrywkowej tematyce.

Przypisy

  1. Strona firmowa
  2. I. Witz, Grafika w książkach Naszej Księgarni, Warszawa 1964.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]