Wydawnictwo „Arkady”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wydawnictwo Arkady)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba wydawnictwa przy ul. Dobrej 28 w Warszawie

Wydawnictwo Arkady – polskie wydawnictwo, prowadzące działalność w formie spółki z o.o., z siedzibą przy ul. Dobrej 28 w Warszawie[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo powstało w 1957 roku w wyniku połączenia „Budownictwa i Architektury” i oficyny „Sztuka”. Nazwa nawiązuje do wydawanego w Warszawie w latach 1935–1939 miesięcznika artystycznego pod tytułem „Arkady”. Pierwszym kierownikiem wydawnictwa był Tadeusz Filipczak, pełnił tę funkcję do 1966 roku. Jego następcą, do 1989 roku, był Eugeniusz Piliszek.

Na początku wydawnictwo publikowało książki z zakresu historii polskiej architektury i sztuk plastycznych oraz podręczniki i poradniki budowlane. Z czasem poszerzono ofertę o leksykony, poradniki i książki akademickie, a w latach dziewięćdziesiątych XX wieku o książki kucharskie i dla dzieci. Jako jedno z pierwszych krajowych wydawnictw Arkady publikowały książki polskie w wersjach obcojęzycznych, a także przekłady na język polski publikacji zagranicznych prezentujących kulturę, sztukę i osiągnięcia z dziedziny planowania przestrzennego i urbanistyki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wydawnictwo Arkady. Kontakt, Wydawnictwo Arkady [dostęp 2020-03-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]