Wydawnictwo Sejmowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wydawnictwo Sejmowe
Ilustracja
Siedziba Wydawnictwa Sejmowego przy ul. Zagórnej 3 w Warszawie
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Adres ul. Zagórna 3
Data założenia 1990
brak współrzędnych
Strona internetowa

Wydawnictwo Sejmowewydawnictwo Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej działające w strukturze Kancelarii Sejmu. Zostało utworzone w celu upowszechniania dorobku legislacyjnego Sejmu oraz wiedzy o historii parlamentaryzmu, a także publikacji, które mogą zostać wykorzystane w pracach parlamentu[1].

Siedziba Wydawnictwa Sejmowego znajduje się w domu im. Wojciecha Sawickiego przy ul. Zagórnej 3 w Warszawie[2]. Na poziomie -1 budynku działa księgarnia.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo Sejmowe powstało w grudniu 1990 z inicjatywy pierwszego po wolnych wyborach Szefa Kancelarii Sejmu, Ryszarda Stemplowskiego[3].

Swoje publikacje wydawnictwo adresuje do parlamentarzystów, prawników, historyków, politologów, dziennikarzy i studentów kierunków humanistycznych uczelni, a także osób zainteresowanych tematyką historyczno-parlamentarną i społeczno-prawną.

Wydawnictwo wydaje m.in. serie: Parlamenty, Konstytucje, Wiedza o Sejmie, Systemy konstytucyjne państw świata, a także biografie, leksykony, albumy i przewodniki po Sejmie kolejnych kadencji zawierające biogramy posłów. Wspólnie z Biurem Komisji Sejmowych przygotowało pionierską serię wydawniczą poświęconą kulturze mniejszości narodowych w Polsce[4]. Jest również wydawcą dwutygodnika „Kronika Sejmowa”, dwumiesięcznika „Przegląd Sejmowy” oraz książek, opracowań i czasopism Biura Analiz Sejmowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ćwierć wieku w służbie polskiego parlamentaryzmu. „Kronika Sejmowa”, s. 52, 30 września 2015. 
  2. Marek Czapelski: Gmachy Sejmu i Senatu. Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 2010, s. 111. ISBN 978-83-7666-062-2.
  3. 25 lat Wydawnictwa Sejmowego. „Kronika Sejmowa”, s. 26, 15 października 2015. 
  4. Ćwierć wieku w służbie polskiego parlamentaryzmu. „Kronika Sejmowa”, s. 53, 30 września 2015. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]