Wydawnictwo Uraeus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wydawnictwo Uraeus
Skrót Uraeus
Status prawny spółka z o.o.
Adres Cechowa 38,
81-194 Gdynia
Data założenia 1993
Data zamknięcia 2009
Dyrektor Andrzej Olszewski
Prefiks wydawcy (ISBN): 83-85732
Strona internetowa wydawnictwa

Wydawnictwo Uraeus – polskie wydawnictwo książkowe, działające w latach 1993-2009. Założył je i prowadził Andrzej Olszewski.

Wydawnictwo znane jest szczególnie z książek dotyczących krytycznej analizy religii, Kościoła i Biblii. Dzięki wydawnictwu trafiło do Polski szereg dzieł czołowych krytycznych teologów i wolnomyślicieli, zwłaszcza z niemieckiego obszaru językowego (nieprzypadkowe jest związanie wydawnictwa z obszarem niemieckojęzycznym, gdyż Andrzej Olszewski z żoną przez 20 lat studiowali i pracowali w Niemczech).

Książki ukazały się w kilku najważniejszych seriach: Judaica, Anthropos, Biblioteka historii tradycji i obyczajowości, Szkice, eseje, rozprawy. Najważniejszą była Biblioteka Club Voltaire – seria wielu fundamentalnych rozpraw z zakresu krytycznego religioznawstwa, w szczególności krytyki Kościoła.

Wydawnictwo rozwijało się szczególnie dynamicznie w latach 1995-1999. Po śmierci żony Andrzeja Olszewskiego w 1999 roku działalność wydawnictwa znacznie podupadła. Andrzej Olszewski zmarł 18 czerwca 2009 roku.

Wydane książki w seriach[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]