Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Karola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wydział Humanistyczny
Fakulta humanitních studií
Uniwersytet Karola
Ilustracja
Siedziba wydziału
Data założenia

2000

Państwo

 Czechy

Adres

Libeň

Dziekan

Ing. arch. Mgr. Marie Pětová, Ph.D

Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, u góry znajduje się punkt z opisem „Wydział Humanistyczny”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Wydział Humanistyczny”
50,1162119°N 14,4422681°E/50,116212 14,442268
Strona internetowa

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Karola (cz. Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, FHS UK) – najmłodszy wydział Uniwersytetu Karola w Pradze. Oferuje studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie w wielu dziedzinach nauk humanistycznych i społecznych, niektóre także w językach obcych.

W 2019 roku na wydział uczęszczało 2647 studentów[1]. Trzon działalności naukowo-badawczej wydziału stanowi dziedzina antropologii społecznej i kulturowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednikiem FHS był Instytut Podstaw Edukacji (Institut základů vzdělanosti, IZV), założony w 1990 roku. W 1993 roku profesor Zdeněk Pinc otworzył studia licencjackie i trzy kolejne studia magisterskie z łącznie trzystoma studentami. Kiedy został przeniesiony do nowo utworzonej FHS w 2000 roku, miał nieco ponad 900 studentów.

Pierwszym dziekanem wydziału został prof. Jan Sokol. Od 2002 roku na wydziale prowadzone są studia magisterskie i pierwsze studia doktoranckie, do których dołączono kolejne, a w 2007 roku habilitację i habilitację profesorską. W 2007 roku nowym dziekanem został Ladislav Benyovszky, a w 2015 roku Marie Pětová.

IZV mieścił się w budynku Akademii Nauk Republiki Czeskiej przy ulicy Legerová, w tym samym czasie, gdy wydział został założony w 2000 roku, przeniósł się do nowego gmachu Uniwersytetu Karola w Pradze-Jinonicach. Ze względu na wzrost liczby studentów i ciasnotę, większość kursów magisterskich została przeniesiona do wynajętych pomieszczeń w kilku miejscach w Pradze.

15 września 2020 roku, otwarto nową siedzibę wydziału w Pradze–Libni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]