Wymiar Delta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wymiar Delta
Delta State
Gatunek

serial anim.

Kraj produkcji

Francja
Kanada

Liczba odcinków

26

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Jaelyn Galbraith

Reżyseria

Pascal David, Wayne Moss

Scenariusz

Nicole Demerse, Hugh Duffy

Muzyka

Kid Loco

Czas trwania odcinka

22 minuty

Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna

ZigZap

Wymiar Delta (ang. Delta State, 2004-2005) – serial science fiction, którego bohaterami są czterej dwudziestolatkowie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Czterej nastolatkowie: Luna, Claire, Martin i Philip posiadają nadprzyrodzone moce, których używają do walki z ryfterami. Każdy z nich cierpi na amnezję - nie pamiętają, co robili w przeszłości i kim byli. Ich opiekunem i przewodnikiem po Wymiarze Delta zostaje Brodie. Z czasem przyjaciele odkrywają swoje pochodzenie oraz to, że Brodie też jest ryfterem.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie wersji polskiej: START INTERNATIONAL POLSKA
Reżyseria: Joanna Wizmur
Dialogi polskie:

W polskiej wersji wystąpili:

i inni

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
01 Pierwszy kontakt First contact
02
03 Studium naukowe A Case Study
04 Chantal The Reading
05 Zimna fuzja Fusion
06 Dziewczyna Philipa The Girlfriend
07 Głosuj na Ryftera Vote Rifter
08 Armagedon Cabin Fever
09 Rozum kontra materia Mind over Matter
10 Przebłysk przeszłości Blast From The Past
11 Przekleństwo nieśmiertelności Curse of The Undead
12 Przebudzenie Awakening
13 Psychoza Claire’s Crack Up
14 Nie wybrana droga Road Not Taken
15 Psychoterapial Couch Time
16 Labirynt Labyrinth
17 Pomieszanie gatunków A Mix Up Of Genres
18 Szkolenie A Training Day
19 Słodkich snów Sweet Dreams
20 Operacja na mózgu Brain Scan
21 Fałszywa tożsamość False Identities
22 Kula The Orb
23 Spory rodzinne Restraining Order
24 Deja vu Deja vu
25 Koło się zamyka Full Circle
26 Ostateczne starcie The Final Battle

Opisy wybranych odcinków[edytuj | edytuj kod]

  • Pierwszy kontakt (część pierwsza) – Zespół ma 48 godzin by przeszkodzić w przejęciu przez Ryfterów sławnego pisarza książek science fiction – Johna Wellera. W wymiarze Delta, w mieszkaniu Carly (łowcy) spotykają ją i kilku innych Ryfterów. Dochodzi także do konfliktów związanych z przeszłością Luny i Martina.
  • Pierwszy kontakt (część druga) (kontynuacja odcinka "Pierwszy kontakt (część pierwsza)") – W wymiarze Delta Phil ratuje Lunę przed rozjechaniem przez pędzący w nich samochód (Luna twierdzi, że to ona próbowała ich przejechać). W tym czasie Sven i łowczyni Carla przygotowują Johna Wellera na przybycie Ryftera Rezydenta. W wymiarze Delta "paczka" zniszczyła akaszę Wellera zanim przybył Ryfter Rezydent.
  • Zimna fuzja – Filip zostaje zatrudniony w jednej z elektrowni atomowej jako rzecznik. Nie wierzy swojemu koledze, który mówi, że sekcja siedem nie istnieje, skoro tam przychodzi poczta. Okazało się, że szef korporacji jest Ryfterem, i że używa on energii, aby inni Ryfterzy mogli czerpać energię do regenerowania się. Philip wraz z przyjaciółmi wchodzi do wymiaru, zabijają doktora, a kolega Phila (Jack) dochodzi do siebie.
  • Ostateczne starcie - Przyjaciele walczą ze Svenem w laboratorium w Lublinie. Aby pokonać ryfterów, wchłaniają moc Brodie'go. Wyzwolona w ten sposób energia niszczy laboratorium oraz ryfterów i cały Wymiar Delta. Odzyskują oni wspomnienia, a Luna ma wizję, w której wszyscy stają się ryfterami. Nie mówi jednak o niej nikomu.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Luna – spokojna dziewczyna mająca dar jasnowidzenia,
  • Claire – marzycielka, która umie dzięki przedmiotowi przenieść się myślami w dane miejsce,
  • Martin – przywódczy mężczyzna posiadający dar telepatii
  • Philip – żartowniś umiejący odczytywać co zapisane jest w danym przedmiocie.

Ryfterzy[edytuj | edytuj kod]

Rasa przeciwna ludziom, zamieszkująca Wymiar Delta. Posiadają niezwykłe moce wspomagające im przejmowanie ludzi (Czyli przemianę w Ryftera).

Maria i Sven Ragnar – Dwójka Ryfterów stale depczących czwórce bohaterów po piętach. Wbrew pozorom są oni rodzeństwem. Oboje wykazują się potężną siłą i intelektem. Sven jest bezwzględnym i dążącym do władzy Ryfterem, nie toleruje zdrady wobec siebie, bezlitośnie niszczy swoich przeciwników. Bardzo łatwo doprowadzić go do szału lub wyprowadzić z równowagi. Sven "hoduje" czubatniczki. [1] Maria jest Ryfterką, wydaje się być tak samo niemiłosierna jak Sven. Mocą jest od niego słabsza, ale intelektem znacznie przewyższa brata. Jej dotychczasowe zachowanie stopniowo zmieniał Philip, w którym się zakochała, podarowała kulę prawdy oraz pomogła w akcji w Lublinie. Zdrada i przejście na stronę ludzi nie spodobała się Svenowi, więc postanowił pozbyć się Marii, licząc na to że bez niej Martin, Claire, Philip i Luna nie będą w stanie wrócić z Delty. Nie przewidział tego, że resztkami sił Maria poświęci się dla ukochanego.

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

26 kwietnia 2005 roku rozpoczęła się produkcja 2. serii serialu. Miała trwać 26 miesięcy i zakończyć się ok. grudnia 2007, jednak zbyt niska popularność serialu zmusiła producentów do przerwania jej i tym samym zakończenie produkcji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak wiadomo jest to niezbyt możliwe dla Ryftera, ponieważ zwierzęta wyczuwają energię Ryfterów i uciekają od nich. Te ptaki są jedyną rzeczą, którą miłuje.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]