Wymuszona perspektywa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Turysta stosujący wymuszoną perspektywę na zdjęciu z Krzywą Wieżą w Pizie

Wymuszona perspektywa – rodzaj złudzenia optycznego stosowanego w fotografii, filmie i architekturze, które powoduje, że dany obiekt wydaje się być położony bliżej lub dalej, albo być mniejszy lub większy niż w rzeczywistości. Efekt taki osiąga się, gdy jeden obiekt jest bliżej obiektywu lub widza niż drugi i jest oglądany pod odpowiednim kątem[1][2].

Wymuszoną perspektywę często stosuje się na zdjęciach dla uzyskania efektów humorystycznych (np. popularne są wśród turystów fotografie z wymuszoną perspektywą na tle zabytków). Złudzenie to także jest często stosowane w filmach podczas tworzenia efektów specjalnych. Przykładowo w serii filmowej Władca Pierścieni użyto tego triku, by takie postacie, jak hobbici czy krasnoludowie, wydawały się znacznie mniejsze niż inni bohaterowie[3]. Innym zastosowaniem jest architektura. Na przykład, Schody Potiomkinowskie w Odessie zostały zaprojektowane w taki sposób, że zwężają się ku górze, co daje wrażenie większych rozmiarów[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liz Masoner: Forced Perspective Photography. About.com. (ang.).
  2. Krzysiek Dzieliński: Gra wykorzystująca wymuszoną perspektywę. Geekweek.pl, 10 stycznia 2014. [dostęp 2014-09-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 kwietnia 2014)].
  3. David Christopher Bell: 8 Movie Special Effects You Won't Believe Aren't CGI. Cracked, 18 kwietnia 2011. (ang.).
  4. Nikolai Holmov: The Potemkin Stairs aka The Primorsky Stairs Odessa. OdessaTalk, 23 kwietnia 2011. [dostęp 2014-09-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (16 października 2014)]. (ang.).