Wyniszczenie przez pracę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robotnicy zmuszani do wyniszczającej pracy w obozie KZ Sachsenhausen

Wyniszczenie przez pracę (niem. Vernichtung durch Arbeit) – zasada stosowana w narodowo-socjalistycznym systemie pracy przymusowej w niemieckich obozach koncentracyjnych i obozach pracy w czasie II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 1942 roku zapadła decyzja o zaangażowaniu na wielką skalę więźniów obozów koncentracyjnych jako robotników przymusowych w przemyśle zbrojeniowym wykorzystywanym na potrzeby wojny. W obozach koncentracyjnych powstawały warsztaty zbrojeniowe, przede wszystkim jednak zaczęto otwierać ich podobozy i tworzyć zewnętrzne komanda robocze[1]. Takie działania miały ostatecznie pokryć niedobór siły roboczej spowodowany działaniami wojennymi[2]. Warunki życia i pracy powodowały, że wielu więźniów zginęło[3]. Po ataku na Związek Radziecki i fiasku niemieckiej strategii blitzkriegu jesienią 1942 roku podjęto decyzję o całkowitym wykorzystaniu więźniów do produkcji broni. Coraz więcej osób było deportowanych do obozów koncentracyjnych, zwłaszcza z Europy Wschodniej, w celu zwiększenia produkcji wojennej w brutalnych warunkach pracy. Tylko w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 1943 roku około 60 tysięcy z 220 tysięcy więźniów zmarło w wyniku pracy przymusowej, niedożywienia i epidemii. Podobozy znajdowały się głównie w pobliżu państwowych i prywatnych zakładów produkcyjnych, które były ważne dla działań wojennych. Od jesieni 1942 roku więźniowie obozów koncentracyjnych są również rozmieszczani w oddziałach zewnętrznych na oczach ludności, która jedynie w wyjątkowych przypadkach pomagała wycieńczonym więźniom w pracach budowlanych i porządkowych po nalotach[4]. Więźniów niezdolnych do pracy z powodu choroby wykorzystywano do eksperymentów medycznych, mordowano lub pozostawiano samych sobie na wydzielonych terenach obozowych[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KZ-Gedenkstätte Dachau, System podobozów KZ Dachau, KZ-Gedenkstätte Dachau [dostęp 2020-08-26].
  2. Gedenkstätte für Zwangsarbeit Leipzig, Vernichtung durch Arbeit!? Deportation und KZ-Zwangsarbeit am Beispiel der Leipziger Jüdin Rosa Weitz, Gedenkstätte für Zwangsarbeit Leipzig, 26 czerwca 2019 [dostęp 2020-08-26] (niem.).
  3. Michael Fiedler, Zwangsarbeit unterm Hakenkreuz. Arbeit bis zur Vernichtung – das Beispiel „Mittelbau-Dora“, Konradin Industrie, 29 października 2009 [dostęp 2020-08-26] (niem.).
  4. Nicola Wenge, Das System der nationalsozialistischen Konzentrationslager, Bundeszentrale für politische Bildung, 24 stycznia 2006 [dostęp 2020-08-26] (niem.).
  5. Vernichtung durch Arbeit": Der Beginn des KZ Mauthausen, Die Presse, 8 sierpnia 2018 [dostęp 2020-08-26] (niem.).