Wyrzeczenie się dóbr ziemskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyrzeczenie się dóbr ziemskich
Ilustracja
Autor

Giotto di Bondone

Data powstania

ok. 1295–1299

Medium

fresk

Wymiary

270 × 230 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Bazylika św. Franciszka w Asyżu

Wyrzeczenie się dóbr ziemskich (wł. Rinuncia agli averi) – piąty z dwudziestu ośmiu fresków z cyklu Sceny z życia św. Franciszka znajdujących się w górnym kościele Bazyliki św. Franciszka w Asyżu, którego autorstwo przypisywane jest Giotto di Bondone. Namalowany ok. 1295–1299.

Tematyka[edytuj | edytuj kod]

Twórca fresku przedstawił scenę opisaną w Życiorysie większym św. Franciszka Bonawentury z Bagnoregio, napisanym w 1263. Franciszek z Asyżu, wezwany przed sąd biskupa asyskiego Gwidona przez swojego ojca Piotra Bernardone, wyrzekł się przysługującego mu majątku i praw synowskich. Przełomowy moment w biografii Biedaczyny, ściśle związany z wydarzeniem przedstawionym na poprzednim fresku Modlitwie w San Damiano. Przyszły święty stopniowo wkracza na drogę powołania Bożego. Opis wydarzenia znajduje się w rozdziale II Życiorysu większego i w innych wczesnych źródłach franciszkańskich[1][2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Osoby i architektura symetrycznie zgromadzona została przez malarza w dwóch blokach. Po lewej stronie oskarżyciel i mieszkańcy miasta, po prawej oskarżony i przedstawiciele duchowieństwa. Bogactwo barw i różnorodność twarzy świadczą o dokładnym studium uczynionym przez artystę przed namalowaniem fresku. Piotr Bernardone ubrany jest w żółtą tunikę, co symbolizuje dobra ziemskie. Gwałtowna reakcja ojca, który już pozbierał szaty Franciszka, zostaje powstrzymana przez osobę przedstawioną tuż za nim. Jest to być może Pika, matka świętego. Dzieci w dolnym lewym rogu fresku gotowe są rzucać kamieniami w "szalonego" syna. Biskup przysłania nagość Franciszka: wyraz akceptacji jego wyboru przez przedstawicieli Kościoła. Za biskupem dwóch duchownych z wyciętymi tonsurami. U góry dłoń Boga Ojca błogosławi Franciszkowi. Dla niektórych uczonych sposób przedstawienia twarzy i budowli zdradza rękę innego niż Giotto artysty[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kalendarium życia św. Franciszka. www.panewniki.pl. [dostęp 2016-05-18]. (pol.).
  2. Bonawentura z Bagnoregio: Życiorys większy św. Franciszka., II,4.
  3. Giancarlo Vigorelli: Giotto. Mediolan: Rizzoli, 2004, s. 86-87. ISBN 88-17-00448-0. (wł.).