Wysoki Dział (Pieniny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wysoki Dział
Ilustracja
Widok od południowo-zachodniej strony
Państwo

 Polska

Pasmo

Pieniny, Karpaty

Wysokość

731 m n.p.m.

Położenie na mapie Pienin
Mapa konturowa Pienin, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wysoki Dział”
Ziemia49°25′34″N 20°24′16″E/49,426111 20,404444

Wysoki Dział (731 m n.p.m.) – szczyt w Pieninach Właściwych, w północno-wschodniej części Pienin Czorsztyńskich, na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.

Jest niewybitnym wzniesieniem położonym w bocznym grzbiecie odbiegającym z zachodniego wierzchołka Czoła na północny wschód. Nieco na południe od szczytu Wysokiego Działu znajduje się punkt zwornikowy – na wschód odgałęzia się grań Pieninek, w której najbliższą i rozpoczynającą ją kulminacją jest Bajków Groń (716 m), natomiast ku północy drugi, szeroki grzbiet opada do doliny Krośnicy (leży w nim również wierzchołek). Północno-zachodnie stoki, które obniżają się w dolinę potoku Wysoki Dział, są najbardziej strome; północno-wschodnie odwadnia Łanny Potok, natomiast południowo-wschodnie – Pieniński Potok[1][2].

Okolice szczytu są porośnięte lasem, lecz poniżej ok. 670 m na grzbiecie opadającym na północ rozciąga się duża łąka Wielkie Załonie. Ponadto na wschodnim grzbiecie, pomiędzy Wysokim Działem a Bajków Groniem, leży polana Wymiarki[1].

Szczyt jest niedostępny dla ruchu turystycznego i nie prowadzą tędy szlaki turystyczne. Przez przełęcz oddzielającą go od Bajków Gronia przechodzą jednak dwa szlaki piesze:

szlak turystyczny żółty żółty Krościenko nad Dunajcemprzełęcz SzopkaSromowce Niżne
szlak turystyczny niebieski niebieski SzczawnicaSokolicaCzerteżTrzy Korony[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:20 000, Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart, lipiec 2006, ISBN 83-87873-07-1.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [dostęp 2021-10-19].