Wysoki Kamień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wysoki Kamień
Ilustracja
Wysoki Kamień widziany od strony zachodniej, ze Zwaliska
Państwo  Polska
Pasmo Sudety,
Góry Izerskie,
Wysoki Grzbiet
Wysokość 1058 m n.p.m. m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Wysoki Kamień
Wysoki Kamień
Ziemia50°50′44″N 15°29′29″E/50,845556 15,491389

Wysoki Kamień (niem. Hochstein im Isergebirge[1], 1058 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Zachodnich, położony w Wysokim Grzbiecie (Góry Izerskie), tuż nad Szklarską Porębą. Ze szczytu rozciąga się panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Na grzbiecie biegnącym na zachód od głównego szczytu aż do przełęczy Rozdroże pod Zwaliskiem występują trzy wybitne skaliste wyniesienia o wysokościach 1050 (Duży Wysoki Kamień)[2], 1025 Zawalidroga[2] i 1023 (bezimienne)[3]. Grzbietem tym biegnie szlak czerwony.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Masyw Wysokiego Kamienia położony jest w obrębie bloku karkonosko-izerskiego, w strefie kontaktu granitoidowego masywu karkonoskiego oraz metamorfiku izerskiego. Grzbiet zbudowany z odpornych na wietrzenie hornfelsów, które tworzą skałki na szczycie. Zbocza południowe tworzą karbońskie granity porfirowate, północne zaś staropaleozoiczne skały metamorficznegnejsy i łupki łyszczykowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1837 Schaffgotschowie, będący właścicielami tych terenów, wybudowali na szczycie schronisko Hochsteinbaude, jako jedne z pierwszych w Sudetach, w tym czasie rodzina ta wzniosła też schronisko nad Śnieżnymi Kotłami. W 1875 powstała wieża widokowa, ale już w 1882 budynek schroniska spłonął. Szybko go odbudowano, choć według niektórych źródeł nie oferowano już noclegów[4]. Po II wojnie światowej został zdewastowany i okradziony. Otwarto go ponownie dla turystów w 1947, ale posiadał tylko kilka miejsc noclegowych. W 1962 nieremontowane schronisko zamknięto, a w 1963 rozebrano.

Ciekawostką jest, że obecnie właścicielem szczytu Wysoki Kamień jest Paweł Gołba, osoba prywatna, co jest przypadkiem precedensowym[potrzebny przypis]. Dobiega końca budowa nowego schroniska. Sezonowo otwarty jest bufet[potrzebny przypis].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty – żółty z Zakrętu Śmierci przez Czarną Górę – czas przejścia: 0:50 h (↓ 0:45)
szlak turystyczny czerwony – czerwony – Główny Szlak Sudecki ze Szklarskiej Poręby – czas przejścia: 1:20 h (↓ 0:55 h)
szlak turystyczny czerwony – czerwony – Główny Szlak Sudecki od Rozdroża pod Zwaliskiem – czas przejścia: 0:35 h w obie strony

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szklarska Poręba na starych widokówkach.
  2. a b Mapa turystyczna Galileos „Góry Izerskie” 1:25 000 Wydawnictwo PLAN 2013.
  3. Geoportal mapa rastrowa 1:10 000.
  4. Schronisko na Wysokim Kamieniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]