Wysoki Kamień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wysoki Kamień
Ilustracja
Wysoki Kamień widziany ze Zwaliska od strony zachodniej
Państwo  Polska
Pasmo Sudety,
Góry Izerskie,
Wysoki Grzbiet
Wysokość 1058 m n.p.m. m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Wysoki Kamień
Wysoki Kamień
Ziemia50°50′44″N 15°29′29″E/50,845556 15,491389

Wysoki Kamień (niem. Hochstein im Isergebirge[1], 1058 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Zachodnich, położony w Wysokim Grzbiecie (Góry Izerskie), tuż nad Szklarską Porębą. Ze szczytu rozciąga się panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Masyw Wysokiego Kamienia położony jest w obrębie bloku karkonosko-izerskiego, w stefie kontaktu granitoidowego masywu karkonoskiego oraz metamorfiku izerskiego. Grzbiet zbudowany z odpornych na wietrzenie hornfelsów, które tworzą skałki na szczycie. Zbocza południowe tworzą karbońskie granity porfirowate, północne zaś staropaleozoiczne skały metamorficznegnejsy i łupki łyszczykowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1837 Schaffgotschowie, będący właścicielami tych terenów, wybudowali na szczycie schronisko Hochsteinbaude, jako jedne z pierwszych w Sudetach (w tym czasie rodzina ta wzniosła też schronisko nad Śnieżnymi Kotłami. W 1875 powstała wieża widokowa, ale w 1882 budynek schroniska spłonął. Szybko go odbudowano, choć według niektórych źródeł nie oferowano już noclegów[2]. Po II wojnie światowej został zdewastowany i okradziony. Otwarto go ponownie dla turystów w 1947, ale posiadał tylko kilka miejsc noclegowych. W 1962 nieremontowane schronisko zamknięto, a w 1963 rozebrano.

Ciekawostką jest, że obecnie właścicielem szczytu Wysoki Kamień jest osoba prywatna, Paweł Gołba. Jest to przypadek precedensowy, żeby właścicielem szczytu została osoba prywatna. W tej chwili pan Gołba kończy budowę nowego schroniska na Wysokim Kamieniu. Sezonowo otwarty jest bufet.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty – żółty z Zakrętu Śmierci przez Czarną Górę – czas przejścia: 0:50 h (↓ 0:45)
szlak turystyczny czerwony – czerwony – Główny Szlak Sudecki ze Szklarskiej Poręby – czas przejścia: 1:20 h (↓ 0:55 h)
szlak turystyczny czerwony – czerwony – Główny Szlak Sudecki od Rozdroża pod Zwaliskiem – czas przejścia: 0:35 h w obie strony

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]