Wysoki Przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bośnia i Hercegowina
Godło Bośni i Hercegowiny
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Bośni i Hercegowiny

Wikiprojekt Polityka

Wysoki Przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny - Biuro Wysokiego Przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie (OHR, Office of the High Representative in Bosnia and Herzegovina) zostało utworzone w 1995, zaraz po zawarciu porozumienia w Dayton. Jego głównym celem jest nadzorowanie i kontrola implementacji cywilnych ustaleń z Dayton. Wysoki Przedstawiciel i Biuro Wysokiego Przedstawiciela reprezentują społeczność międzynarodową oraz ONZ. Wysoki Przedstawiciel jest jednocześnie Specjalnym Przedstawicielem Unii Europejskiej. 27 lutego 2007 mandat Wysokiego Przedstawiciela przedłużono o rok, do 30 czerwca 2008.

Zobacz też[edytuj]

  • EUFOR - (European Union Force in Bosnia and Herzegovina), misja pokojowa prowadzona przez Unię Europejską w Bośni i Hercegowinie.

Lista Wysokich Przedstawicieli[edytuj]

Nadzwyczajne kompetencje[edytuj]

Wysoki Przedstawiciel ONZ może korzystać z tzw. "uprawnień bońskich", które w 1997 roku dodano do zapisów porozumienia z Dayton. Dzięki nim ma on uprawnienia do odwoływania ze stanowisk polityków z obydwu części federacji, których postawa mogłaby utrudniać wdrażanie w kraju procesu pokojowego.

Linki zewnętrzne[edytuj]