Wyspa Świętego Pawła (Ocean Indyjski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wyspa Świętego Pawła
Wyspa Świętego Pawła
Państwo  Francja
Terytorium zamorskie  Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne
Akwen Ocean Indyjski
Powierzchnia 8 km²
Populacja
 • liczba ludności

bezludna
Położenie na mapie Oceanu Indyjskiego
Mapa lokalizacyjna Oceanu Indyjskiego
Wyspa Świętego Pawła
Wyspa Świętego Pawła
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wyspa Świętego Pawła
Wyspa Świętego Pawła
Ziemia 38°43′48,00″S 77°31′19,99″E/-38,730000 77,522220
Mapa wyspy
Mapa wyspy

Wyspa Świętego Pawła (fr. Île Saint-Paul) – wyspa na południowym Oceanie Indyjskim, należąca do Francji i będąca częścią Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych (TAAF). Znajduje się około 85 km na południe od większej Wyspy Amsterdam, z którą wspólnie tworzą dystrykt Wyspy Świętego Pawła i Amsterdam[1] (fr. Saint-Paul-et-Amsterdam).

Wybrzeże Wyspy Świętego Pawła

Wyspa o powierzchni 8 km2 ma niecałe 5 km długości i stanowi skalisty szczyt wygasłego wulkanu, który ostatni raz wybuchł w 1793 roku. W najwyższym punkcie ściana kaldery (zapadniętego stożka) wznosi się na 268 m n.p.m. Klimat na wyspie jest umiarkowany, morski, ze stale wiejącymi wiatrami zachodnimi.

Stanowi ona ważne miejsce lęgowe kotika subantarktycznego i wielu ptaków morskich. Podobnie jak na wielu innych wyspach, występują tu zawleczone przez człowieka szkodniki - szczury, powodujące duże szkody w ekosystemie. Wyspa nie jest zamieszkana przez ludzi.

Przypisy

  1. Zmiany wprowadzone na XLIX posiedzeniu Komisji (7 kwietnia 2010 roku) (pol.). Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, 2010. [dostęp 2010-06-06].

Linki zewnętrzne[edytuj]