Wyspa Świętego Pawła (Ocean Indyjski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyspa Świętego Pawła
Ilustracja
Państwo

 Francja

Terytorium zamorskie

 Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne

Akwen

Ocean Indyjski

Powierzchnia

8 km²

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Oceanu Indyjskiego
Mapa konturowa Oceanu Indyjskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Wyspa Świętego Pawła”
Ziemia38°43′48,00″S 77°31′19,99″E/-38,730000 77,522220
Mapa wyspy

Wyspa Świętego Pawła (fr. Île Saint-Paul) – wyspa na południowym Oceanie Indyjskim, należąca do Francji i będąca częścią Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych (TAAF). Znajduje się około 85 km na południe od większej Wyspy Amsterdam, z którą wspólnie tworzą dystrykt Wyspy Świętego Pawła i Amsterdam[1] (fr. Saint-Paul-et-Amsterdam).

Wybrzeże Wyspy Świętego Pawła

Wyspa o powierzchni 8 km2 ma niecałe 5 km długości i stanowi skalisty szczyt wygasłego wulkanu, który ostatni raz wybuchł w 1793 roku. W najwyższym punkcie ściana kaldery (zapadniętego stożka) wznosi się na 268 m n.p.m. Klimat na wyspie jest umiarkowany, morski, ze stale wiejącym wiatrem zachodnim.

Stanowi ona ważne miejsce lęgowe kotika subantarktycznego i wielu ptaków morskich. Podobnie jak na wielu innych wyspach, występują tu zawleczone przez człowieka szkodniki – szczury, powodujące duże szkody w ekosystemie. Wyspa nie jest zamieszkana przez ludzi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmiany wprowadzone na XLIX posiedzeniu Komisji (7 kwietnia 2010 roku). Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, 2010. [dostęp 2010-06-06]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]