Wyspa Adelajdy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyspa Adelajdy
Ilustracja
Wyspa Adelajdy i półwysep Arrowsmitha na zdjęciu satelitarnym, połączone pomostem lodowym
Kontynent

Antarktyda

Akwen

Morze Bellingshausena

Powierzchnia

4663,1[1] km²

Populacja 
• liczba ludności


22 (zimą)

Położenie na mapie Półwyspu Antarktycznego
Mapa konturowa Półwyspu Antarktycznego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Wyspa Adelajdy”
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa konturowa Antarktyki, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Wyspa Adelajdy”
Ziemia67°15′S 68°30′W/-67,250000 -68,500000

Wyspa Adelajdy (ang. Adelaide Island; hiszp. Isla Adelaida, Isla Bergano)[2]wyspa w Antarktyce, położona na Morzu Bellingshausena (Ocean Południowy) na zachód od Półwyspu Antarktycznego. Rozciąga się na długości 121 km, ma szerokość 32 km i powierzchnię ponad 4,6 tys. km2[1].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Najwyższy punkt na wyspie, Mount Liotard, wznosi się na wysokość 2317 metrów[1] n.p.m. Na południe od wyspy rozciąga się Zatoka Małgorzaty, na północny wschód od niej leżą Wyspy Biscoe. Wyspa leży w obszarze roszczeń trzech państw: Argentyny, Chile i Wielkiej Brytanii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa została odkryta w 1832 r. przez wyprawę pod dowództwem Johna Biscoe i nazwana na cześć brytyjskiej królowej Adelajdy Sachsen-Meiningen. Po raz pierwszy zbadana została na początku XX wieku przez francuską ekspedycję pod dowództwem Jean-Baptiste’a Charcota[3].

Stacje polarne[edytuj | edytuj kod]

Na Wyspie Adelajdy znajduje się dwie stacje polarne: całoroczna brytyjska stacja Rothera i letnia stacja chilijska, Teniente Luis Carvajal Villaroel. Chilijska stacja pierwotnie należała do Wielkiej Brytanii i nosiła nazwę Base T; w latach 70. XX wieku Brytyjczycy przenieśli działalność do nowej stacji Rothera.

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Islands of Antarctic Islands. Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych, 1998-03-02. [dostęp 2013-01-03]. (ang.).
  2. Nazwa polska i obcojęzyczne za KSNG: Antarktyka. „Nazewnictwo geograficzne Świata”. 8, 2006. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. 
  3. USGS Geographic Names Information System - Adelaide Island