Wyspa Akademicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspa Akademicka
Ilustracja
Wyspa Akademicka (widok od północnego-zachodu)
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Akwen Odra
Populacja 
• liczba ludności

0
Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Wyspa Akademicka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Wyspa Akademicka”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Wyspa Akademicka”
Ziemia53°23′33″N 14°32′40″E/53,392500 14,544444
Wyspa Akademicka

Wyspa Akademicka t. Krainka (niem. Piepenwerder) – niezamieszkana i niezagospodarowana wyspa szczecińskiego Międzyodrza. Znajduje się na Odrze Zachodniej na wysokości ujścia cieku Bukowa, w granicach miasta Szczecina, w dzielnicy Śródmieście.

Wyspa ma 1,8 ha powierzchni. Jest rozciągnięta w osi rzeki na długości 360 m[1], przy szerokości osiągającej 60 m. Powierzchnia wyspy jest wyrównana i sięga wysokości 1 m n.p.m. (przy średnim poziomie wód w Odrze wynoszącym 0,1 m n.p.m.). Ze względu na niskie położenie, wyspa stanowi obszar narażony na niebezpieczeństwo powodzi. Na wyspie znajdują się ruiny zabudowań i drzewostan uznany za wartościowy. Planowane jest zagospodarowanie rekreacyjno-sportowe wyspy[2].

W końcu XX wieku znajdowała się na niej przystań wędkarska i Przystań Żeglarska AZS. Wcześniej istniał tu tartak zbudowany w 1790 roku przez Sanne'a, początkowo napędzany siłą wiatru, a od XIX wieku z napędem maszynowym[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. według Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie wyspa rozciąga się pomiędzy 32,1 a 32,5 kilometrem Odry Zachodniej [1]
  2. Osiedle Międzyodrze (pol.). Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin. [dostęp 2009-10-01].
  3. Tadeusz Białecki: Krainka. W: Encyklopedia Szczecina. Tadeusz Białecki (red. nacz.). Wyd. I. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński Instytut Historii, 1999, s. 498. ISBN 83-87341-45-2.