Wyspa Ernsta Thälmanna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspa Ernsta Thälmanna
ilustracja
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Kuba
Akwen Morze Karaibskie
Zatoka Cazones
Archipelag Archipelag Canarreos
Położenie na mapie Kuby
Mapa konturowa Kuby, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Wyspa Ernsta Thälmanna”
Ziemia22°02′N 81°24′W/22,033333 -81,400000

Wyspa Ernsta Thälmanna (niem. Ernst-Thälmann-Insel; hiszp. Cayo Ernesto Thaelmann) jest niewielką, należącą do Kuby wysepką, położoną w Zatoce Cazones (południowa część wyspy).

Ze względu na swe małe rozmiary (15 kilometrów długości i ok. 500 metrów szerokości) wyspa nie jest zamieszkana, jakkolwiek jest odwiedzana przez turystów (uchodzi za atrakcyjną m.in. ze względu na dużą różnorodność biologiczną i inne specyficzne cechy).

Decyzją komunistycznego rządu Kuby w latach 60. nazwano ją na cześć Ernsta Thälmanna, przywódcy Komunistycznej Partii Niemiec w okresie Republiki Weimarskiej i późniejszego wieloletniego więźnia reżimu narodowo socjalistycznego (został zamordowany w 1944).

W 1972 roku Fidel Castro podjął decyzję o przekazaniu jej w prezencie Niemieckiej Republice Demokratycznej, co uczyniło z niej jedyne "zamorskie" terytorium wschodnich Niemiec (i jedyne niemieckie od czasów utraty kolonii w wyniku I wojny światowej) [potrzebny przypis]. Mimo tego gest Castro był czysto symboliczny, gdyż NRD faktycznie nie przejęła jej ani nie utrzymywała. Po zjednoczeniu RFN nie zgłosiło do niej roszczeń terytorialnych i nadal pozostaje częścią Kuby.

W 1998 wyspa została poważnie zdewastowana przez Huragan Mitch.