Wyspa Księcia Edwarda (Południowa Afryka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspa Księcia Edwarda
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne wyspy
Państwo  Południowa Afryka
Akwen Ocean Indyjski
Archipelag Wyspy Księcia Edwarda
Powierzchnia 45 km²
Populacja 
• liczba ludności

0
Położenie na mapie Oceanu Indyjskiego
Mapa konturowa Oceanu Indyjskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Wyspa Księcia Edwarda”
Ziemia46°39′S 37°57′E/-46,650000 37,950000

Wyspa Księcia Edwarda (ang. Prince Edward Island, afr. Prins Eduard-eiland) – wyspa w archipelagu Wysp Księcia Edwarda na Oceanie Indyjskim. Należy do Republiki Południowej Afryki.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Niezamieszkana wyspa leży w odległości 1750 km od miasta Port Elizabeth na stałym lądzie, 19 km na północny wschód od innej wyspy archipelagu – Wyspy Mariona – i w przeciwieństwie do niej nie jest pokryta lodowcami. Wyspa Księcia Edwarda jest długa na 11 km (w kierunku wschód-zachód) i szeroka na około 6 km (w kierunku północ-południe). Jej powierzchnia to 45 km². Jest dawnym wulkanem tarczowym z licznymi mniejszymi kraterami i wznosi się na 672 m n.p.m. (najwyższy szczyt: Van Zinderen Bakker Peak). Na południowym wybrzeżu wznoszą się wysokie na 490 m klify.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspę przypadkowo odkrył 4 marca 1663 roku holenderski żeglarz Barend Barendszoon Lam. Błędnie określił on jednak jej położenie, skutkiem czego wyspa została ponownie odkryta 13 stycznia 1772 roku przez Francuza Marca Josepha Marion du Frense. W grudniu 1776 roku dotarł tu także James Cook, który nazwał wyspę i cały archipelag imieniem księcia Edwarda, czwartego syna Jerzego III, ówczesnego króla Wielkiej Brytanii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]