Wyspa Piasek w Kłodzku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok wyspy Piasek od północy
Południowo-wschodni brzeg wyspy Piasek o zmierzchu

Wyspa Piasek w Kłodzku – teren dawnego podgrodzia miasta.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wyspa położona jest w centralnej części miasta pomiędzy korytem Nysy Kłodzkiej a kanałem Młynówka. Z miastem połączona jest dziewięcioma mostami. Jednym z nich jest zabytkowy most gotycki na Młynówce, z około 1280–1390 roku, z barokowymi figurami.

Wyspa Piasek powstała w okresie średniowiecza w wyniku wykonania po zachodniej stronie Nysy Kłodzkiej sztucznego przekopu kierującego część wód z Nysy Kłodzkiej do ówczesnych młynów wodnych[potrzebny przypis].

Wyspa ma nieregularny kształt o wymiarach: szerokość od 70 m, w centralnej części do 250 m, w południowej części, oraz o długości 1200 m. Brzegi są uregulowane i na całej długości umocnione od strony wyspy i od brzegów rzeki kamiennym murem o wysokości od 2 do 4 m. Ze względu na małą powierzchnię wyspy, oraz położenie w śródmiejskiej części miasta, zróżnicowanie poszczególnych elementów środowiska w stosunku do terenu miasta jest niewielkie, różnice wynikają jedynie z lokalnych warunków położenia[potrzebny przypis].

Największą budowlą na wyspie jest kościół Matki Bożej Różańcowej wraz z przylegającym do niego klasztorem Franciszkanów[1].

Część miasta położona na wyspie bardzo dotkliwie ucierpiała w czasie powodzi tysiąclecia w roku 1997. Obecnie w trakcie prac urbanistycznych, przeprowadzana jest rewitalizacja tej dzielnicy i jej wykorzystanie rekreacyjno-turystyczne.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kazimierz Marcinek: Ziemia kłodzka. Informator turystyczny. Kłodzko: Actus, 1993, s. 31. ISBN 83-900960-0-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]