Wyspy Borromee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wyspy Borromee
Isola Bella
Isola Bella
Kontynent Europa
Państwo  Włochy
Akwen Jezioro Maggiore
Powierzchnia 0,50 km²
Populacja (1971)
 • liczba ludności

208
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Wyspy Borromee
Wyspy Borromee
Ziemia45°54′13,50″N 8°31′53,65″E/45,903750 8,531570

Wyspy Borromee, znane także jako Wyspy Boromejskie - grupa trzech włoskich wysp położonych na jeziorze Maggiore. Nazwa wysp pochodzi od nazwiska rodziny książąt Borromee (pl. Borromeuszy), którzy władają wyspami od XIV wieku do dni dzisiejszych.

W skład wysp wchodzą:

Isola Bella - Do 1632 roku skalna wyspa z niewielką osadą rybacką, zwana Wyspą Dolną. W roku 1632 hrabia Carlo III rozpoczął budowę barokowego pałacu dla swojej żony Isabelli d'Adda. Projekt opracował Angelo Crivelli. Pałac jest znany z licznych sallae terenae o ścianach zdobionych muszlami, koralem i otoczakami. W latach 1620-1671 rodzina Borromee zbudowała całość założenia nadając wyspie kształt statku. Wyspa posiada liczne ogrody wokół pałacu. W "części rufowej wyspy-statku" znajdują się ogrody włoskie- tarasowe z rzadkimi gatunkami cytrusów i palm, pawilonami herbacianymi, rzeźbami i fontannami. Główną oś kompozycyjną stanowi posąg Amora na Jednorożcu na szczycie tarasów. W ogrodach od XVII wieku hodowane są białe pawie i gołębie. Nazwa wyspy wbrew pozorom nie pochodzi od piękna wyspy ("bella" - wł. "piękna") ale od imienia Isabelli. W kościele na wyspie znajdują się relikwie św. Wiktora.

Isola Madre - największa ze wszystkich 3 wysp. Podobnie jak Isola Bella posiada liczne ogrody w stylu angielskim oraz ogród botaniczny z azaliami, rododendronami i kameliami. W ogrodzie znajduje się największy w Europie dwustuletni cyprys. Zarówno pałac pochodzący z XVI wieku jak i cała wyspa obecnie nie są zamieszkane. W pałacu obok odnowionych wnętrz znajduje się unikatowa wystawa marionetek z XVII - XIX wieku.

Isola del Pescatori znana także jako Isola Superiore - jedyna obecnie zamieszkana wyspa. Obecnie mieszka tam około 50 osób lecz dane z ostatniego spisu przeprowadzonego w 1971 świadczą o 208 mieszkańców. Obecnie znajduje się tam wioska rybacka oraz rozwinięta baza turystyczna.

Do archipelagu wysp Borromee należą również dwie bezludne skalne wyspy: Isolino di San Giovani z willą Toscaniniego (niedaleko Verbani, niedostępna dla turystów ) oraz Malagana, na której znajduje się niewielka plaża.