Wyspy Fryzyjskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyspy Fryzyjskie
ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

 Dania
 Holandia
 Niemcy

Akwen

Morze Północne

Wyspy
Mapa
Położenie na mapie
Położenie na mapie Morza Północnego
Mapa konturowa Morza Północnego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Wyspy Fryzyjskie”
Ziemia53°57′N 8°30′E/53,950000 8,500000

Wyspy Fryzyjskie (nid. Waddeneilanden lub Friese Eilanden, niem. Friesische Inseln, płnfryz. Friisk Ailönen lub Fresk Eilunen, duń. Vadehavsøer lub Frisiske Øer) – archipelag w północno-zachodniej Europie, na Morzu Północnym, należący do Holandii, Niemiec i Danii[1][2].

Rozciągają się na długości ok. 250 km – od holenderskiego miasta Den Helder do ujścia Łaby na kierunku wschód-zachód, a następnie wzdłuż wybrzeży Szlezwiku-Holsztynu aż po duński Półwysep Jutlandzki na kierunku północ-południe. Ich odległość od stałego lądu waha się w przedziale od 5 do 32 km. Akwen pomiędzy wyspami a stałym lądem określa się mianem Morza Wattowego. Archipelag dzieli się na Wyspy Zachodniofryzyjskie (Holandia), Wyspy Wschodniofryzyjskie (Niemcy) i Wyspy Północnofryzyjskie (Niemcy i Dania). Jego główne wyspy to: Texel, Rømø, Terschelling, Sylt, Föhr, Ameland, Fanø i Borkum. W większości pokryte są łąkami[1][2].

Lokalna gospodarka oparta jest w dużej mierze na turystyce (m.in. uzdrowisko Westerland na Sylcie), rolnictwie (mleczarstwo) i rybołówstwie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Frisian Islands, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2023-10-28] (ang.).
  2. a b c Fryzyjskie, Wyspy, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2023-10-28].