Wyspy Melchiora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wyspy Melchiora
Wyspy Melchiora od strony Półwyspu Antarktycznego
Wyspy Melchiora od strony Półwyspu Antarktycznego
Kontynent Antarktyda
Państwo  brak
Akwen Ocean Południowy
Archipelag Palmera
Populacja
 • liczba ludności

bezludne
Położenie na mapie Półwyspu Antarktycznego
Mapa lokalizacyjna Półwyspu Antarktycznego
Wyspy Melchiora
Wyspy Melchiora
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa lokalizacyjna Antarktyki
Wyspy Melchiora
Wyspy Melchiora
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wyspy Melchiora
Wyspy Melchiora
Ziemia 64°20′S 62°59′W/-64,333333 -62,983333

Wyspy Melchiora (ang. Melchior Islands) – grupa niewielkich, skalistych wysp, w Archipelagu Palmera, na Oceanie Południowym, położona pomiędzy Brabant Island i Antwerpią[1].

Geografia[edytuj]

Większość wysp nosi nazwy wywodzące się od liter greckiego alfabetu, np.: Omega, Eta itp.

Wokół Wysp Melchiora pływają setki odłamków kry lodowej. Niektóre z nich są tak stare, że zawierają niebieski lód lodowcowy, z którego pęcherzyki powietrza zostały wypchnięte przez ogromne ciśnienie. W rezultacie kolor tych fragmentów lodu nie jest biały, ale lekko błękitny[2].

Historia[edytuj]

Wyspy oficjalnie odkryte i opisane zostały przez niemieckiego wielorybnika Eduarda Dallmana, w latach 1873-74[3]. Swoją nazwę, jak również i dokładną eksplorację, zawdzięczają wyprawom argentyńskim z lat 1942 i 1943.

Stacja badawcza[edytuj]

Na jednej z wysp znajduje się argentyńska letnia baza Melchior (Base Melchior; 64°20'0"S, 62°59'0"W). Jest ona położona 7 m powyżej poziomu morza, na skalnym podłożu. Otwarto ją 31 marca 1947 roku. Coroczna przerwa w jej funkcjonowaniu to okres od marca do grudnia; dłuższa przerwa miała miejsce na przełomie lat 1997 i 1998. Badania prowadzone w stacji Melchior to obserwacje jonosfery, obserwacje zórz polarnych oraz obserwacje meteorologiczne. Stacją leżącą najbliżej niej jest również argentyńska baza Brown, położona nad Rajską Zatoką, 69 km na południowy wschód; najbliższym portem (1205 km na północ) jest Ushuaia w Argentynie.

Najnowsza historia Wysp Melchiora nosi polskie ślady - w lutym 2003 roku polsko-niemiecka ekspedycja, dowodzona przez Henryka Wolskiego, odkryła nową wyspę - Bremen, dotychczas uważaną za część Wyspy Omega[3].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]